Western and Central Europe ????

lum4n4r3
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Aug 18, 2018 10:06 pm
5
Has thanked: 8 ori
Been thanked: 1 data

#16

Vin Mai 24, 2019 8:23 pm

lemax55 scrie:
Vin Mai 24, 2019 5:29 am
@lum4n4r3 ai harta pe care am promis ca o urc Europe_Zone_8 990_8351 are 1,68GB.
Hidden Content
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
multumesc lemax55 ,postu asta e de urmat pentru toti cei care au un amarat de tom tom XL cu memorie mica :D :D :D si doresc sa instaleze Europa , revin cu poze dupa ce il instalez
lum4n4r3
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Aug 18, 2018 10:06 pm
5
Has thanked: 8 ori
Been thanked: 1 data

#17

Vin Mai 24, 2019 9:21 pm

lemax55 scrie:
Vin Mai 24, 2019 5:29 am
@lum4n4r3 ai harta pe care am promis ca o urc Europe_Zone_8 990_8351 are 1,68GB.
Hidden Content
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
lemax il bagi pe un torrent? ca nu merge websiteul asta cade downloadu imi da eroare imi arata ca downloadeaza dupa se blocheaza, folosec linux mint sistem operare.
Avatar utilizator
lemax55
Moderator
Mesaje: 2366
Membru din: Lun Dec 12, 2016 8:24 am
7
Has thanked: 809 ori
Been thanked: 2831 ori

Moderare

#18

Sâm Mai 25, 2019 4:05 am

Incearca
Hidden Content
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.

sau
Hidden Content
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.

Am testat ambele link-uri si este OK.
lum4n4r3
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Aug 18, 2018 10:06 pm
5
Has thanked: 8 ori
Been thanked: 1 data

#19

Sâm Mai 25, 2019 10:58 am

lemax55 scrie:
Sâm Mai 25, 2019 4:05 am
Incearca
Hidden Content
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.

sau
Hidden Content
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.

Am testat ambele link-uri si este OK.
gata il am in PC diseara cand ajung acasa ma apuc de el.
Multumesc inca odata.
lum4n4r3
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Aug 18, 2018 10:06 pm
5
Has thanked: 8 ori
Been thanked: 1 data

#20

Sâm Mai 25, 2019 8:09 pm

Dupa cum am promis si ma tin de cuvant ca revin cu poze dupa instalare
Imagine versiunea 900 multumiri leemax55 traiasca 1000 de anii
Imagine plus am reusit sa instalez si camera 2019 UK tot pe Tom TOm XL
Cornelyu
Mesaje: 45
Membru din: Dum Iun 23, 2019 4:10 pm
4
Has thanked: 24 ori
Been thanked: 4 ori

#21

Joi Iul 18, 2019 11:46 am

lemax55 scrie:
Vin Mai 24, 2019 5:29 am
@lum4n4r3 ai harta pe care am promis ca o urc Europe_Zone_8 990_8351 are 1,68GB.
Hidden Content
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Buna! Am un gps tomtom xl N14644 (Canada 310), cu hartile foarte vechi (cred ca din 2011sau chiar mai vechi), iar cum deja stiti, nu se mai actualizeaza cu TomTom Home. V-as ruga frumos,daca vreti, sa ma ajutati si pe mine sa pun ceva harti mai noi. M-ar interessa europa de sud-vest si europa centarla, (respectiv tarile: Portugalia,Spania,Franta,Italia Germania,Austria,Slovenia,Ungaria,Romania),in mod special. Eu am reusit sa descarc de aici o harta si am incercat sa o instalez,dar nu am reusit. Am sters din memoria gps-ului fisierul cu harta cea veche (Western and Central Europe 2GB), si am pus-o in loc pe cea care am descarcat-o, dar nu merge. Cand deschid gps-ul imi spune ca nu are harta. Mentionez ca nu am sters alte fisiere din gps, decat cel cu harta.Cand am vazut ca nu merge,am sters din nou fisierul cu harta noua si am pus la loc fisierul cu harta veche si functioneaza. Trebuie sa mentionez de asemenea, ca nu prea ma pricep,si, in enventualitatea in care totusi cineva ar vrea sa ma ajute, l-as ruga sa o faca mai detaliat ca sa ma pot descurca si eu in ceea ce v-a trebuii sa fac. Va multumesc!
Avatar utilizator
Gps_admin
Site Admin
Mesaje: 175
Membru din: Lun Dec 12, 2016 8:19 am
7
Has thanked: 23 ori
Been thanked: 605 ori
Contact:

Administrare

Moderare

#22

Joi Iul 18, 2019 12:02 pm

Pai nu ai deblocat aparatul, adica nu ai citit tutorialul de instalare din ce spui tu. Simpla copiere nu te ajuta cu nimic.
Citeste si aplica:
https://www.gpszone.ro/viewforum.php?f=50
lum4n4r3
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Aug 18, 2018 10:06 pm
5
Has thanked: 8 ori
Been thanked: 1 data

#23

Vin Iul 19, 2019 12:52 pm

Cornelyu scrie:
Joi Iul 18, 2019 11:46 am
lemax55 scrie:
Vin Mai 24, 2019 5:29 am
@lum4n4r3 ai harta pe care am promis ca o urc Europe_Zone_8 990_8351 are 1,68GB.
Hidden Content
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Buna! Am un gps tomtom xl N14644 (Canada 310), cu hartile foarte vechi (cred ca din 2011sau chiar mai vechi), iar cum deja stiti, nu se mai actualizeaza cu TomTom Home. V-as ruga frumos,daca vreti, sa ma ajutati si pe mine sa pun ceva harti mai noi. M-ar interessa europa de sud-vest si europa centarla, (respectiv tarile: Portugalia,Spania,Franta,Italia Germania,Austria,Slovenia,Ungaria,Romania),in mod special. Eu am reusit sa descarc de aici o harta si am incercat sa o instalez,dar nu am reusit. Am sters din memoria gps-ului fisierul cu harta cea veche (Western and Central Europe 2GB), si am pus-o in loc pe cea care am descarcat-o, dar nu merge. Cand deschid gps-ul imi spune ca nu are harta. Mentionez ca nu am sters alte fisiere din gps, decat cel cu harta.Cand am vazut ca nu merge,am sters din nou fisierul cu harta noua si am pus la loc fisierul cu harta veche si functioneaza. Trebuie sa mentionez de asemenea, ca nu prea ma pricep,si, in enventualitatea in care totusi cineva ar vrea sa ma ajute, l-as ruga sa o faca mai detaliat ca sa ma pot descurca si eu in ceea ce v-a trebuii sa fac. Va multumesc!
salut incearca asta TTACTIVATOR punel pe desktop dai click pe el vezi ce este activat dai click activate dupa dute in Tools dai update meta ,patch si trebuie sa mearga cel putin eu asta il folosesc de moment chiar daca am mai veche aplicatia
Cornelyu
Mesaje: 45
Membru din: Dum Iun 23, 2019 4:10 pm
4
Has thanked: 24 ori
Been thanked: 4 ori

#24

Vin Iul 19, 2019 1:17 pm

lum4n4r3 scrie:
Vin Iul 19, 2019 12:53 pm
Cornelyu scrie:
Joi Iul 18, 2019 11:46 am
lemax55 scrie:
Vin Mai 24, 2019 5:29 am
@lum4n4r3 ai harta pe care am promis ca o urc Europe_Zone_8 990_8351 are 1,68GB.
Hidden Content
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
salut incearca asta TTACTIVATOR punel pe desktop dai click pe el vezi ce este activat dai click activate dupa dute in Tools dai update meta ,patch si trebuie sa mearga cel putin eu asta il folosesc de moment chiar daca am mai veche aplicatia
Salut! Multumesc pentru raspuns. Am incercat sa fac ceea ce mi-ai spus si tot nu merge. Imi spune ca nu am harta. Cand intru in " tools si dau update meta", imi spune ca sa instalat cu succes,dar cand deschid gps-ul tot nu merge. Am incercat si cu activatorul "FastActivate", dar aceeasi problema. Probabil sunt eu mai nepriceput in aceste chestii…. Oricum va Multumesc pentru atentie.
Avatar utilizator
Pi
Mesaje: 223
Membru din: Mie Ian 04, 2017 6:22 am
7
Has thanked: 129 ori
Been thanked: 123 ori

#25

Vin Iul 19, 2019 6:45 pm

O lista a greselilor frecvente, intocmita de @Carmenica


Aici veti gasi erorile cele mai frecvente facute la instalarea unui navcore sau harta in aparatele TomTom


1. Lipseste crearea fisierului back-up (copie integrala): operatie care trebuie efectuata de fiecare data la aparatele la care se aduc modificari importante,schimbarea navcorelui sau adaugarea unei noi harti,avand aceasta copie puteti reveni fara probleme la functionarea initiala, in cazul in care aveti eroare de instalare.

2. Lipsesc informatile despre despre tipul aparatului,instructiunile de instalare , pactare a navcorelui sau a harti. fapt pentru care esti obligat a cauta in forum tutorialele publicate , citeste cu atentie inainte de a face cea mai mica modificare in aparatul tau.


3. Lipseste pactarea navcorelui ( pentru cine foloseste un navcore oficial,descarcat din TomTom Home), in primul rand trebuie inteles pe deplin ce inseamna pactare - "pregatirea navcorelui pentru o noua harta"

4. Harta nu este compatibila cu tipul aparatului tau, citeste inainte tabelul de compatibilitate

5. Harta aleasa este gresita, depinde de functiile aparatului sau navcorelui instalat.

6. Lipseste activarea harti instalate, controlati formarea corecta a fisierului .dct

7. Lipseste codul meta al harti alese pentru activare- controlati daca in proogramul de activare acest cod meta exista


8. Greseli de foldere( cartele) - contrlati folderele harta inainte de activare, este posibil sa fie folder in folder ,tip cuib aparatul nu citeste aceste tipuri de foldere ( cu unele exeptii la folderele ce contin navcorele).
Harta trebuie sa fie de forma " Europa_xxx.xxxx" iar la deschiderea acestui folder sa se vada fisierele din continut, iar folderul harti sa fie in continutul navcorelui( in cazul WinCe : langa navcore)

9. Cdcardul de peste 2 GB nu este citit de aparat: fapt pentru care trebuieste controlata versiunea de bootloader ,care trebuie sa fie mai mare de 5.5100 pentru a putea fi recunoscute de aparat.

10. Cererea ajutorului in forum este facuta fara a detaila amanuntit modelul si problema : intotdeauna atunci cand este efectuata o cerere de ajutor in forum , nu uitati ca in continutul aparatului ( navcorelui) exista un fisier text numit ttgo.bif , se deschide cu notepad, copiati datele cele mai importante, ex:
[TomTomGo]
DeviceName=XXXXXXXX -- IMPORTANT
DeviceVersionHW=XXXXX -- IMPORTANT
RamDiskVersion=XXXXXX -- IMPORTANT
BootLoaderVersion=XXX -- IMPORTANT
ApplicationVersionVersionNumber=XXXX -- IMPORTANT
Nu mai copiati si postati in forum tot ce scrie in acest fisier "ttgo.bif",nu au valoare decat pentru aparatul vostru.




Ptr. a mentine un forum cit mai "curat" si tehnic posibil - ceea ce este mai ales in interesul vostru, va rugam sa urmati citeva reguli simple :

DESCHIDERE TOPIC NOU

OBLIGATORIU

- inainte de a creea un nou topic, citeste bine sectiunea dedicata modelului tau de navigator - poate este deja deschis un topic asemanator sau s-a mai discutat problema.
Se deschid foarte multe topicuri cu aceeasi problema,fara a mai rasfoi forumul.
-Exista butonul Cautare ,sau bara de cautare Google interna a site-ului.
Vor fi sterse automat topicuri cu probleme deja discutate.In cazul in care nu gasiti,puteti mentiona ca ati cautat in forum.



- titlul trebuie sa contina numele navigatorului/sau problema (la inceput) si descriere problema sau alte info cit mai clare.
-daca nu e posibil,detaliati macar problema.
exemple :
lum4n4r3
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Aug 18, 2018 10:06 pm
5
Has thanked: 8 ori
Been thanked: 1 data

#26

Sâm Iul 20, 2019 8:43 pm

Cornelyu eu iti recomand asa in felu urmator cel putin la mine a functionat sterge tot din Tom Tom tau,tot intra in TomTomHome instalat pe desktop dupa dai Update la el pana la versiunea 9541, asa il ai de la zero tot instalat softu lasal sa isi faca update pana la versiunea asta pana nu iti mai apare nimic la update ,Dupa copiaza harta care o ai asigurate ca ai tot in el inclusiv .meta ,deschide Programu ala TTactivator si uitate la poze mai mult de atat sper ca te-am facut inteles stiu e greu la inceput pana intelegi ce si cum.Incercam sa ne ajutam cum putem.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Sper ca ti-a fost de folos mai usor de atat crede-ma nu stiu cum iti pot explica,am incercat metoda asta la un prieten care face belgia romania si i-am facut exact metoda asta.
Bafta
Cornelyu
Mesaje: 45
Membru din: Dum Iun 23, 2019 4:10 pm
4
Has thanked: 24 ori
Been thanked: 4 ori

#27

Sâm Iul 20, 2019 11:46 pm

lum4n4r3 scrie:
Sâm Iul 20, 2019 8:43 pm
Cornelyu eu iti recomand asa in felu urmator cel putin la mine a functionat sterge tot din Tom Tom tau,tot intra in TomTomHome instalat pe desktop dupa dai Update la el pana la versiunea 9541, asa il ai de la zero tot instalat softu lasal sa isi faca update pana la versiunea asta pana nu iti mai apare nimic la update ,Dupa copiaza harta care o ai asigurate ca ai tot in el inclusiv .meta ,deschide Programu ala TTactivator si uitate la poze mai mult de atat sper ca te-am facut inteles stiu e greu la inceput pana intelegi ce si cum.Incercam sa ne ajutam cum putem.
1.jpg2.jpg3.jpg
Sper ca ti-a fost de folos mai usor de atat crede-ma nu stiu cum iti pot explica,am incercat metoda asta la un prieten care face belgia romania si i-am facut exact metoda asta.
Bafta
Salut! Chiar sunt surprins de disponibilitatea voastră de a ajuta oamenii.Vă mulțumesc mult. Intre timp eu am ajuns în țară, iar gps-ul nu l-am luat cu mine, pentru că oricum nu-l puteam folosii.Acum urmează să încerc ceea ce mi-ai spus peste o lună când mă întorc înapoi din concediu. Referitor la acele foto pe care le-ai postat, eu am facut aceeasi pași, numai ca mie la prima foto nu mi-a aparut decat "3 fisiere cu voce", fara hartă și celelalte, deși harta nouă am pus-o în locul celei vechi.Nu știu, nu e bună harta care am descarcat-o..., sau nu sunt bun eu? Oricum, v-oi mai incerca, dar așa cum am spus, peste o lună.Va multumesc mult, încă o dată.
lum4n4r3
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Aug 18, 2018 10:06 pm
5
Has thanked: 8 ori
Been thanked: 1 data

#28

Lun Iul 22, 2019 10:34 am

Cornelyu scrie:
Sâm Iul 20, 2019 11:46 pm
lum4n4r3 scrie:
Sâm Iul 20, 2019 8:43 pm
Cornelyu eu iti recomand asa in felu urmator cel putin la mine a functionat sterge tot din Tom Tom tau,tot intra in TomTomHome instalat pe desktop dupa dai Update la el pana la versiunea 9541, asa il ai de la zero tot instalat softu lasal sa isi faca update pana la versiunea asta pana nu iti mai apare nimic la update ,Dupa copiaza harta care o ai asigurate ca ai tot in el inclusiv .meta ,deschide Programu ala TTactivator si uitate la poze mai mult de atat sper ca te-am facut inteles stiu e greu la inceput pana intelegi ce si cum.Incercam sa ne ajutam cum putem.
1.jpg2.jpg3.jpg
Sper ca ti-a fost de folos mai usor de atat crede-ma nu stiu cum iti pot explica,am incercat metoda asta la un prieten care face belgia romania si i-am facut exact metoda asta.
Bafta
Salut! Chiar sunt surprins de disponibilitatea voastră de a ajuta oamenii.Vă mulțumesc mult. Intre timp eu am ajuns în țară, iar gps-ul nu l-am luat cu mine, pentru că oricum nu-l puteam folosii.Acum urmează să încerc ceea ce mi-ai spus peste o lună când mă întorc înapoi din concediu. Referitor la acele foto pe care le-ai postat, eu am facut aceeasi pași, numai ca mie la prima foto nu mi-a aparut decat "3 fisiere cu voce", fara hartă și celelalte, deși harta nouă am pus-o în locul celei vechi.Nu știu, nu e bună harta care am descarcat-o..., sau nu sunt bun eu? Oricum, v-oi mai incerca, dar așa cum am spus, peste o lună.Va multumesc mult, încă o dată.
Salut fai update cum ti-am zis,si am eu o harta Europe2GB micsorata la 1.68 cred nu sunt sigur dar mia intrat pe Tom tom xl si XXL daca nu reusesti cu harta aia tio uploadez aici si sper sa reusesti.Bafta si bucurate de Concediu toate cele bune.
oldman13
Mesaje: 1
Membru din: Dum Dec 25, 2016 9:59 pm
7

#29

Sâm Aug 10, 2019 7:03 am

Salut
Am și eu un prieten care are un TomTom XL Canada 310 și pleacă în Turcia zilele următoare așa că ar vrea să actualizeze hărțile.
Mă poate ajuta cineva cu niște link-uri pentru hărți și eventual tutoriale/programe?

M-am tot uitat prin secțiunea de tutoriale dar încă nu am găsit cum să fac un backup (ca să fiu sigur că pot să revin la starea curentă).
Și încă nu am înțeles clar pașii pe care ar trebui să îi urmez. Dacă e nevoie de un singur program sau mai multe. Nu am mai folosit TomTom până acum așa că nu sunt familiarizat cu toți termenii (NavCore, TTactive, fastactive, TT Home, etc).
Țin să menționez că folosesc Windows 10, în cazul în care sunt probleme de compatibilitate cu programele pe care ar trebui să le folosesc.

Mulțumesc mult!
Cornelyu
Mesaje: 45
Membru din: Dum Iun 23, 2019 4:10 pm
4
Has thanked: 24 ori
Been thanked: 4 ori

#30

Mie Aug 21, 2019 8:49 pm

Salut fai update cum ti-am zis,si am eu o harta Europe2GB micsorata la 1.68 cred nu sunt sigur dar mia intrat pe Tom tom xl si XXL daca nu reusesti cu harta aia tio uploadez aici si sper sa reusesti.Bafta si bucurate de Concediu toate cele bune.
[/quote]

Salut! M-am întors din concediu si m-am apucat din nou de gps-ul meu. Am făcut ceea ce mi-ai sugerat, dar tot nu am reușit, si anume: -am șters tot din memoria gps-ului,l-am conectat la TT.home, i-am făcut update si s-a instalat direct versiunea 8083,si nu 9541,despre care mi-ai scris, (asta daca am citit unde trebuia) (ApplicationVersionVersionNumber=8083,).Nu stiu cum pot sa actualizaz navcore, caci cu tthome, nu imi mai da actualizari la soft.Apoi, am instalat harta, si am încercat sa o activez cu programul "TTactivator",iar când fac update meta îmi apare ca s-a instalat cu succes, dar când fac update la "Patch Navcore(PNDNavigator/ttsystem),imi da eroare, iar când deschid gps-ul îmi spune ca nu am harta. Poți, te rog, sa uploadez harta pe care o ai sa vad daca e de vina harta care o am sau e alta problema. Mulțumesc!
Scrie răspuns

Înapoi la “Harti si content TomTom”