Cum se schimba imaginea de pornire

ryd3r
Mesaje: 9
Membru din: Joi Feb 02, 2017 9:45 pm
9
Has thanked: 18 ori
Been thanked: 2 ori

#1

Mie Iun 09, 2021 9:41 pm

salutare tuturor
am nevoie de ajutor pentru a schimba imaginea pornire pentru o chinezarie de 7 inci, cu rezolutie 480x800 si wince6. Imaginea cu care a venit e oribila si vreau sa o schimb.
M am uitat prin memoria interna, pot vedea programele si alte fisiere dar nu am gasit unde este stocat acel logo, probabil e o partitie separata sau nu stiu eu unde sa caut.
A mai incercat cineva sa faca asta?
Avatar utilizator
Dan
Mesaje: 474
Membru din: Mie Dec 14, 2016 9:30 am
9
Has thanked: 221 ori
Been thanked: 1288 ori

#2

Joi Iun 10, 2021 6:11 am

Acea imagine face parte din firmware. Nu stim exact ce firmware iti trebuie in care sa poti schimba imaginea inainte de scriere.
Daca poti desface gps sa ne dai modelul de pe placa de baza, poate gasim ceva.
ryd3r
Mesaje: 9
Membru din: Joi Feb 02, 2017 9:45 pm
9
Has thanked: 18 ori
Been thanked: 2 ori

#3

Joi Iun 10, 2021 8:02 am

Multumesc pentru raspuns. Am aruncat o privire inauntru si sincer era mai bine daca nu ma uitam. Placa de baza pare fabricata in urma cu vreo 6-7 ani si are urme de rugina pe tablitele metalice, asta in conditiile in care gps ul este nou, cumparat recent.
Modelul placii este: YG-912S FSJ 4G 1D
07wnb
Mesaje: 314
Membru din: Joi Dec 22, 2016 2:23 pm
9
Has thanked: 75 ori
Been thanked: 296 ori

#4

Joi Iun 10, 2021 1:04 pm

Se formateaza un card max 2GB FAT 32.Se copiaza pe el imaginea dorita.Se redenumeste in "logo.bmp" sau "logoG430.bmp",depinde de modelul aparatului.Imaginea trebuie sa fie format .bmp,nu redenumiti doar de exemplu .jpg in .bmp.Cine stie sa lucreze cu Photoshop e avantajat.Se introduce cardul in slot si cu aparatul conectat la incarcator se apasa butonul reset (cel de pe spatele aparatului).Nu cu aparatul conectat la calculator,la incarcator de camera sau masina.La unele aparate cu varianta 912S nu se poate decat cu rescrierea firmware.
Acceseaza "Info sistem" pe aparatul tau si vezi ce varianta ai.
Mai jos o arhiva cu diferite logo pe tipuri de masini.

https://fisier.ro/download?f=8fe10a8e75d
Tatuatu
Mesaje: 192
Membru din: Joi Dec 15, 2016 11:15 am
9
Has thanked: 99 ori
Been thanked: 33 ori

#5

Mar Mai 09, 2023 12:05 pm

poti sa faci te rog un reupload? app logo am vazut ca la unele gps-uri este de 750 kb la altele de 7.09 mb,ele ocupa memoria ram la inlocuirea lui ? este stocata in ce-i 8 gb memorie sau ocupa si ram la rularea lui in boot? ms
07wnb scrie:
Joi Iun 10, 2021 1:04 pm
Se formateaza un card max 2GB FAT 32.Se copiaza pe el imaginea dorita.Se redenumeste in "logo.bmp" sau "logoG430.bmp",depinde de modelul aparatului.Imaginea trebuie sa fie format .bmp,nu redenumiti doar de exemplu .jpg in .bmp.Cine stie sa lucreze cu Photoshop e avantajat.Se introduce cardul in slot si cu aparatul conectat la incarcator se apasa butonul reset (cel de pe spatele aparatului).Nu cu aparatul conectat la calculator,la incarcator de camera sau masina.La unele aparate cu varianta 912S nu se poate decat cu rescrierea firmware.
Acceseaza "Info sistem" pe aparatul tau si vezi ce varianta ai.
Mai jos o arhiva cu diferite logo pe tipuri de masini.

https://fisier.ro/download?f=8fe10a8e75d
Avatar utilizator
prodanu
Mesaje: 241
Membru din: Mie Apr 19, 2017 10:50 am
9
Has thanked: 108 ori
Been thanked: 337 ori

#6

Mie Mai 10, 2023 7:10 am

Descarci universal wnro postat de @ablbd
Alegi poza dorita sa apara
Modifici rezoluția cu Gimp (open source) in 800_480 salvezi poza maxim 24. Nu 32 Windows bmp
Dacă crezi ca este complicat folosești varianta usoara
Dwiew resize și save as nng bmp.
Numele bmp cum îl ai altfel nu îl citește. Poate sa fie loggo Gxx
După modificare adaugi poza în folderul wnro
Restart la aparat
Update la recepție sateliti+ New loggo
Tatuatu
Mesaje: 192
Membru din: Joi Dec 15, 2016 11:15 am
9
Has thanked: 99 ori
Been thanked: 33 ori

#7

Sâm Mai 13, 2023 2:58 pm

mi se pare cam complicat si nici nu am gasit programul colegului @ablbd ai putea te rog sa faci un tutorial video?
prodanu scrie:
Mie Mai 10, 2023 7:10 am
Descarci universal wnro postat de @ablbd
Alegi poza dorita sa apara
Modifici rezoluția cu Gimp (open source) in 800_480 salvezi poza maxim 24. Nu 32 Windows bmp
Dacă crezi ca este complicat folosești varianta usoara
Dwiew resize și save as nng bmp.
Numele bmp cum îl ai altfel nu îl citește. Poate sa fie loggo Gxx
După modificare adaugi poza în folderul wnro
Restart la aparat
Update la recepție sateliti+ New loggo
bucataru1986
Mesaje: 52
Membru din: Mie Feb 23, 2022 8:21 am
4
Has thanked: 25 ori
Been thanked: 10 ori

#8

Mie Mai 20, 2026 1:41 pm

vreun utilitar pt schimbat logo pornire? 800x480..
ucea
Mesaje: 62
Membru din: Lun Mar 06, 2017 9:01 am
9
Has thanked: 93 ori
Been thanked: 86 ori

#9

Vin Mai 22, 2026 10:13 am

bucataru1986 scrie:
Mie Mai 20, 2026 1:41 pm
vreun utilitar pt schimbat logo pornire? 800x480..

Bună ziua.
Nu știu un utilitar, însă - dacă rulați iGo Primo WinCE 9.6.13.405512 800x480 - puteți schimba imaginea de pornire manual adăugând în rădăcina lui iGo Primo (Mobilenavigator) folderul "ui_igo9" din arhiva atașată.
Dacă veți dori să schimbați imaginea actuală din acest folder, denumiți fișierul actual LOADING.bmp din arhivă în LOADING1.bmp, și dați denumirea "LOADING.bmp" noului fișier bmp care doriți să apară.
Procedați asemănător și pentru imaginea afișată la ieșirea din iGO, care are denumirea exiting.bmp, precum și pentru imaginile de noapte.
În arhivă sunt imagini diferite pentru zi și noapte, care se afișează în funcție de ora apusului și, respectiv, a răsăritului Soarelui.
În sys.txt trebuie sa aveți (copiați asa cum se vede):
[loading]
loading_bmp="loading.bmp" ;indica ce imagini va afisa - din fisierul ui_igo9 - la pornirea si la inchiderea programului iGo
Fişiere ataşate
ui_igo9.zip
(1.8 MiB) Descărcat de 19 ori
vasileraz58
Mesaje: 101
Membru din: Mie Dec 21, 2016 2:11 pm
9
Has thanked: 271 ori
Been thanked: 28 ori

#10

Vin Mai 22, 2026 11:07 am

As fi interesat si eu cum pot schimba imaginea de pornire pe un android NextGen.
Avatar utilizator
Dan
Mesaje: 474
Membru din: Mie Dec 14, 2016 9:30 am
9
Has thanked: 221 ori
Been thanked: 1288 ori

#11

Dum Mai 24, 2026 6:58 pm

ucea scrie:
Vin Mai 22, 2026 10:13 am

Bună ziua.
Nu știu un utilitar, însă - dacă rulați iGo Primo WinCE 9.6.13.405512 800x480 - puteți schimba imaginea de pornire manual adăugând în rădăcina lui iGo Primo (Mobilenavigator) folderul "ui_igo9" din arhiva atașată.
Dacă veți dori să schimbați imaginea actuală din acest folder, denumiți fișierul actual LOADING.bmp din arhivă în LOADING1.bmp, și dați denumirea "LOADING.bmp" noului fișier bmp care doriți să apară.
Procedați asemănător și pentru imaginea afișată la ieșirea din iGO, care are denumirea exiting.bmp, precum și pentru imaginile de noapte.
În arhivă sunt imagini diferite pentru zi și noapte, care se afișează în funcție de ora apusului și, respectiv, a răsăritului Soarelui.
În sys.txt trebuie sa aveți (copiați asa cum se vede):
[loading]
loading_bmp="loading.bmp" ;indica ce imagini va afisa - din fisierul ui_igo9 - la pornirea si la inchiderea programului iGo
Nu era vorba de imaginea logo de la pornire igo, ci de cea de la pornirea gps-ului.
ucea
Mesaje: 62
Membru din: Lun Mar 06, 2017 9:01 am
9
Has thanked: 93 ori
Been thanked: 86 ori

#12

Lun Mai 25, 2026 7:25 am

Dan scrie:
Dum Mai 24, 2026 6:58 pm
ucea scrie:
Vin Mai 22, 2026 10:13 am

Bună ziua.
Nu știu un utilitar, însă - dacă rulați iGo Primo WinCE 9.6.13.405512 800x480 - puteți schimba imaginea de pornire manual adăugând în rădăcina lui iGo Primo (Mobilenavigator) folderul "ui_igo9" din arhiva atașată.
Dacă veți dori să schimbați imaginea actuală din acest folder, denumiți fișierul actual LOADING.bmp din arhivă în LOADING1.bmp, și dați denumirea "LOADING.bmp" noului fișier bmp care doriți să apară.
Procedați asemănător și pentru imaginea afișată la ieșirea din iGO, care are denumirea exiting.bmp, precum și pentru imaginile de noapte.
În arhivă sunt imagini diferite pentru zi și noapte, care se afișează în funcție de ora apusului și, respectiv, a răsăritului Soarelui.
În sys.txt trebuie sa aveți (copiați asa cum se vede):
[loading]
loading_bmp="loading.bmp" ;indica ce imagini va afisa - din fisierul ui_igo9 - la pornirea si la inchiderea programului iGo
Nu era vorba de imaginea logo de la pornire igo, ci de cea de la pornirea gps-ului.
Firesc, această observație trebuia să vină de la persoana care s-a interesat despre utilitar.
Cum nu acea persoană a făcut precizarea, se pare că s-a dorit exprimarea unei nevoi personale, pentru care nu sunt capabil să vă ajut.
Scrie răspuns

Înapoi la “Unlock-uri / interfete universale /diverse”