Problema Navigatie

Kp0n3
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Mai 13, 2017 5:35 pm
6
Has thanked: 6 ori

#1

Sâm Noi 26, 2022 5:29 pm

Salut,
Am montat pe Mazda 6 2012 o navigatie Model FF_866X cu android 11 4gb ram / 64GB stocare.
A mers perfect GSPul o luna de zile dupa a inceput sa dea des GPS Signal Lost pana a picat de tot...
Am fost la service unde am montat navigatia au verificat cablurile cap coada si totul este perfect facut si functional, mi-au spus sa vb cu cei de la care am luato sa imi dea un update de soft pt ca nu are de la ce sa mai fie decat din soft.
Zis si facut, am cerut update,mi-au dat, l-am instalat, si tot nu mergea GSPul, dupa am fost la cei care au montat navigatia sa-mi mute antena din spatele navigatie din bord sa o puna sus in colt dreapta pe bord si momentan merge de 2 zile dar a mai picat cateva secunde semnalul.

A mai intalnit cineva problema asta ?
Mentionez ca daca pun pe telefon Maps sau Waze in masina la fel face , imi pierde semnalul GPS si de pe telefon desi nu aulegatura una cu alta ( navigatia masinii cu telefonul mobil ) daca scot telefonul pe geam revine semnalul si merge GPSul,daca bag telefonul inapoi in masian pierde semnalul.
Exista ceva in masina care bruiaza semnalele GPS ?! pana sa pun navigatia Android cu cea originala a masinii cu CD Player mergea pe telefon fara probleme gpsul.

Multumesc
Avatar utilizator
danythedog78
Mesaje: 750
Membru din: Dum Dec 18, 2016 10:24 am
7
Has thanked: 472 ori
Been thanked: 1006 ori

#2

Sâm Noi 26, 2022 5:48 pm

Are incalzire in parbriz,masina?
Modulatoarele fm bruiaza semnalul gps dar nu cred ca este cazul aici,daca ai pus navigatie cu android nu cred ca flosesti modulator.
Incearca sa nu pui nimic la incarcat sau orice altceva in priza de bricheta care ar putea bruia semnalul.
Igo primo nextgen Imagine Aici

Totul despre igo

Pentru multumiri folositi butonulImagine
Avatar utilizator
alex1963
Mesaje: 1151
Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:49 am
7
Localitate: Drobeta Tr.Severin
Has thanked: 1295 ori
Been thanked: 939 ori

#3

Sâm Noi 26, 2022 6:19 pm

Am avut probleme de semnal la o navigatie cu android 10....a unui prieten.
Pana la urma a mutat antena ....undeva pe la grila aerisire ...de unde sunt stergatoarele .
Asa a rezolvat problema .
Kp0n3
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Mai 13, 2017 5:35 pm
6
Has thanked: 6 ori

#4

Sâm Noi 26, 2022 6:51 pm

danythedog78 scrie:
Sâm Noi 26, 2022 5:48 pm
Are incalzire in parbriz,masina?
Modulatoarele fm bruiaza semnalul gps dar nu cred ca este cazul aici,daca ai pus navigatie cu android nu cred ca flosesti modulator.
Incearca sa nu pui nimic la incarcat sau orice altceva in priza de bricheta care ar putea bruia semnalul.
Nu folosec priza de bricheta decat daca incarc telefonul si se intampla foarte rar.

Nu are incalzire in parbriz.
Kp0n3
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Mai 13, 2017 5:35 pm
6
Has thanked: 6 ori

#5

Sâm Noi 26, 2022 6:52 pm

alex1963 scrie:
Sâm Noi 26, 2022 6:19 pm
Am avut probleme de semnal la o navigatie cu android 10....a unui prieten.
Pana la urma a mutat antena ....undeva pe la grila aerisire ...de unde sunt stergatoarele .
Asa a rezolvat problema .
Am mutat antena de 2 zile in colt dreapta pe bord, nu am avut probleme decat cateva secunde ieri. Astept sa vad cand mai plec daca mai pica des sau daca pica de tot pana la urma.
Avatar utilizator
alex1963
Mesaje: 1151
Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:49 am
7
Localitate: Drobeta Tr.Severin
Has thanked: 1295 ori
Been thanked: 939 ori

#6

Sâm Noi 26, 2022 7:05 pm

Masina in cauza era o Toyota .... fara incalzire in parbriz......
Cu antena afara la grila este okkk.....are ceva ani de atunci .
Avatar utilizator
vulpoiulJhon
Mesaje: 405
Membru din: Vin Apr 07, 2017 3:43 pm
6
Localitate: Târgoviște
Has thanked: 154 ori
Been thanked: 433 ori

#7

Dum Noi 27, 2022 2:51 pm

@Kp0n3 in instructiunile de montaj al aparatului nu era specificatia asta pentru montaj antenă?
Antena GPS se monteaza in asa fel incat sa nu fie acoperita de parti metalice. In autoturisme se pot monta in bord, cat mai aproape de parbriz, dar sa nu fie acoperita de metal.
”pentru mulțumiri folosiți butonul like”
Kp0n3
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Mai 13, 2017 5:35 pm
6
Has thanked: 6 ori

#8

Lun Noi 28, 2022 3:49 pm

vulpoiulJhon scrie:
Dum Noi 27, 2022 2:51 pm
@Kp0n3 in instructiunile de montaj al aparatului nu era specificatia asta pentru montaj antenă?
Antena GPS se monteaza in asa fel incat sa nu fie acoperita de parti metalice. In autoturisme se pot monta in bord, cat mai aproape de parbriz, dar sa nu fie acoperita de metal.
Are,are dar cei de la Service au tot montat asa la masini cu antena in bord si nu au fost probleme deloc...
Culmea e ca am mutat antena acum 2 zile in dreapta pe bord si tot pica semnalul, fata de atunci cand nu mai mergea deloc acum isi revine dar foarte greu,dupa secunde sau minute bune...
Gelu63
Mesaje: 198
Membru din: Dum Dec 18, 2016 7:54 pm
7
Has thanked: 351 ori
Been thanked: 101 ori

#9

Lun Noi 28, 2022 6:20 pm

Salutare tuturor
Am citit tot de sus pana jos la ultimul rand si tot ce au mentionat colegii nostrii sunt cauze des intalnite si adevarate . eu pot sa iti dau o propunere sigur pentru a clarifica aceasta problema.
Scoate antena in afara masinii pe cupola in timpul testului , pentru a inlatura oricare dubiu de ecranare etc. in acest caz ar trebui sa ai semnal maxim daca nu esti printr blocuri.
Daca nu ai semnal in aceasta situatie , sunt probleme tehnice electronice pe placa electronica in zona receptorului pentru sateliti , posibil tranzistori ,circuite integrate ,rezistente , dezlipite pe placa ;
O solutie ar fi aer cald cu statia pentru a reincalzi componentele electronice.
Ultimul lucru ar fi deteriorarea softului pentru ca e greu sa gasesti refacerea softului original. baft multa.
Kp0n3
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Mai 13, 2017 5:35 pm
6
Has thanked: 6 ori

#10

Mar Noi 29, 2022 11:23 pm

Gelu63 scrie:
Lun Noi 28, 2022 6:20 pm
Salutare tuturor
Am citit tot de sus pana jos la ultimul rand si tot ce au mentionat colegii nostrii sunt cauze des intalnite si adevarate . eu pot sa iti dau o propunere sigur pentru a clarifica aceasta problema.
Scoate antena in afara masinii pe cupola in timpul testului , pentru a inlatura oricare dubiu de ecranare etc. in acest caz ar trebui sa ai semnal maxim daca nu esti printr blocuri.
Daca nu ai semnal in aceasta situatie , sunt probleme tehnice electronice pe placa electronica in zona receptorului pentru sateliti , posibil tranzistori ,circuite integrate ,rezistente , dezlipite pe placa ;
O solutie ar fi aer cald cu statia pentru a reincalzi componentele electronice.
Ultimul lucru ar fi deteriorarea softului pentru ca e greu sa gasesti refacerea softului original. baft multa.
Am rezolvat problema, merge de 2 zile fara sa pice...
Am pus antena fix in coltul geamului pe bord indreptata inspre volan.
Cand am fost la service sa scoata antena din bord au pus o lipita de parbriz cu sus-ul in jos... Doar am intors antena cum trebuie si merge.
Ma gandesc sa o si scot din masina sus pe plafon in spate pe mijloc ,pe viitor.

Multumes pentru sfaturi
Kp0n3
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Mai 13, 2017 5:35 pm
6
Has thanked: 6 ori

#11

Mar Noi 29, 2022 11:42 pm

Perfect.
Fişiere ataşate
IMG_20221130_014108.jpg
IMG_20221130_014116.jpg
Gelu63
Mesaje: 198
Membru din: Dum Dec 18, 2016 7:54 pm
7
Has thanked: 351 ori
Been thanked: 101 ori

#12

Mie Noi 30, 2022 12:22 pm

Felicitari ! cauza a fost pozitionare gresit a antenei , deci tia ecranat antena in acest caz cei din service , oricum ia seama unde o pui sa nu ai condens ori umezeala.
Scrie răspuns

Înapoi la “Alte sisteme de navigatie”