Cum inlocuiesc programul MapTrip cu Primo pe un Blaupunkt?

Draghici
3
Has thanked: 14 ori
Been thanked: 53 ori

Dum Aug 02, 2020 5:55 pm

Al gasit la talcioc un Blaupunct TravelPilot 51alfa care foloseste programul de navigare MapTrip. Aparatul are 128MB de mem RAM si aproape 4GB de mem flash(aproape toata ocupata de MapTrip), deci aparatul poate rula Primo 2.4. Problema este ca nu stiu cum as putea face chestia asta.
Sigura cale care a reusit, a fost sa botez folderul MapTrip in MapTripOLD si in acest caz aparatul intra in Windows. In aceasta stare aparatul nu se mai conecta la calculator! De acolo am lansat un iGO8 scris pe un card, ca sa aflu port si baud. (port 2 si baud 38400). Dupa asta, am incercat sa sterg din folderul DATA care continea cam 3GB de informatie (harti si altele) si unele fisiere care mi s-au parut neesentiale. Si aici aparatul a ramas blocat in logo. Sigur ca am sters si ceva esential. A trebuit sa scriu din nou firmware si sa copiez (via un card de 4GB) din nou folderul MapTrip. Noroc ca am facut un backup inainte de a face incercarile. Si acum intrebarea: cum ar trebui sa procedez ca sa pot instala un Primo 2.4 in locul nenorocitului de MapTrip? Probabil ca este o legatura (fisiere) intre programul MapTrip.exe si Windows. Multumesc anticipat.
Dan
3
Has thanked: 172 ori
Been thanked: 1179 ori

Lun Aug 03, 2020 6:56 am

Salut. Gasesti aici:
Hidden Content
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Download arhiva, dezarhivezi si pui direct in memoria interna folderele Maptrip, Minishell, si Primo (in care iti pui ce kit vrei cu executabil Primo.exe).
Citeste tot topicul respectiv, o sa mai afli si alte raspunsuri. Nu stiu daca o sa-ti mai mearga butonul de oprire, dar eu am pus un buton de suspend, si in topic mai gasesti o varianta de a face butonul on/off sa functioneze. Incearca, la mine nu a mers. Succes!
Draghici
3

Lun Aug 03, 2020 1:28 pm

Am facut ce scrie acolo. Primo merge perfect, dar problema cu butonul ON/OFF al aparatului ramane nerezolvata. Practic aparatul nu poate fi oprit. (decat prin descarcarea bateriei). Poate are cineva o idee pentru rezolvarea acestei probleme. Oricum multumesc pentru rezolvarea partiala a problemei din titlu.
secuiu
Moderator
2
Has thanked: 201 ori
Been thanked: 913 ori

Moderare

Lun Aug 03, 2020 4:30 pm

rezolvare exista

Descarci :

dezarhivezi numai cu 7zip , copy and paste la cele doua foldere extrase in flashul intern

Succes
Draghici
3

Mar Aug 04, 2020 11:02 am

Multumesc @secuiu .Am descarcat, am incercat, dar aparatul s-a blocat in logo. Probabil ca este o incopatibilitate in rezolutie. Aparatul meu are 480x272. Cred ca lansarea YFLoader.exe duce la blocarea aparatului. Dar studiind si alte interfete (din biblioteca alcatuita de pe aici), am descoperit una care contine si buton OFF, care chiar functioneaza. Este simpla si eficienta. Exact ce-mi doream. Se scrie continutul arhivei in ResidentFlash si se lanseaza (modificand corespunzator MAPTRIP.SCP) cu MNAVDCE.exe.
Fişiere ataşate
Interfata Interesanta.rar
(1.77 MiB) Descărcat de 26 ori
Scrie răspuns

Înapoi la “Alte sisteme de navigatie”