Igo Primo Eroare
Am un PNI L807 cu un Igo Primo 2.0 ver 9.6.13.267029 instalat. Totul a mers bine pînă acum vreo săptamînă cînd am copiat un nou folder Content de la HERE 2018.Q3. Igo pornește și totul decurge normal doar că atunci cînd setez destinația după calcularea traseului apare eroarea: "A part of the route requires special permits" . Lucrez în Londra unde sunt tot felul de zone cu taxare, eco, private etc și deși am bifat în menu-ul Route Settings toate alternativele (Motorways, Permit Needed, Period Charge etc) după ce calculează traseul IGO mă duce în apropierea acelui tip de zonă după care îmi trasează o linie dreaptă pînă la destinație peste străzi, parcuri, lacuri etc.
Am șters trei fișiere *.HNR (eastern europe, western e și full europe) și eroare e aceeași.
Păreri?
Am șters trei fișiere *.HNR (eastern europe, western e și full europe) și eroare e aceeași.
Păreri?
Ultima oară modificat Vin Ian 11, 2019 11:24 pm de către rul1981, modificat 1 dată în total.
-
- Mesaje: 460
- Membru din: Mar Dec 20, 2016 4:42 pm
- 7
- Localitate: Bucuresti
- Has thanked: 57 ori
- Been thanked: 222 ori
Lasa in fisierul map numai filele cu extensiile .fbl, .fda si in caz ca mergi pe camion .ftr si vezi apoi cum reactioneaza.
=[ Raspunsul meu ti-a fost util? Apasa butonul de Like! ]=
Mulțumesc pentru răspunsuri....după ce am încercat prin eliminare, a trebuit să renunț doar la fișierele *.hnr...alea GREEN!! Cred că era ceva cu o eroare la zonele cu poluare redusă pentru că restul a rămas intact, restul fișierelor pentru rute prestabilite (easy, economic, fast, short) funcționează normal. Am păstrat folderul Save ca să nu pierd POI -urile mele, funcționează perfect. Mulțumesc pentru celeritate....
- ady1979
- Mesaje: 1026
- Membru din: Dum Ian 15, 2017 12:29 pm
- 7
- Has thanked: 567 ori
- Been thanked: 741 ori
Salutare colegi am si eu o nelamurire
la un primo cu win CE am avut 2 erori si s-a blocat gps la un drum de Bulgaria
Ce e ciudat e ca si data trecuta cand am fost, am primit aceleasi erori la intoarcere
(nu retin exact daca au fost pe acelasi sector de drum)
I-mi puteti explica va rog de ce da aceste 2 erorii ?
Moderator edit:
Foloseste functia " SPOILER" , msj este greu de urmarit....
la un primo cu win CE am avut 2 erori si s-a blocat gps la un drum de Bulgaria
Ce e ciudat e ca si data trecuta cand am fost, am primit aceleasi erori la intoarcere
(nu retin exact daca au fost pe acelasi sector de drum)
I-mi puteti explica va rog de ce da aceste 2 erorii ?
► Show Spoiler
Foloseste functia " SPOILER" , msj este greu de urmarit....
- mgmm
- Mesaje: 1004
- Membru din: Mar Dec 27, 2016 8:49 am
- 7
- Localitate: braila
- Has thanked: 316 ori
- Been thanked: 1814 ori
Cam greu cu erorile astea....am avut astfel de erori pe un GRUNDIG,de 5 inchi,firmware original......am schimbat soft,harti diferite,nimic.!Problema am rezolvat-o schimband alt firmware si de atunci merge brici.Il foloseste un coleg pe tir!
Kituri aici:
PrimoTruck Android viewtopic.php?f=86&t=3390
WINCe Truck viewtopic.php?f=18&t=4730
Nextgen Truck viewtopic.php?f=19&t=5853
PrimoTruck Android viewtopic.php?f=86&t=3390
WINCe Truck viewtopic.php?f=18&t=4730
Nextgen Truck viewtopic.php?f=19&t=5853
- ady1979
- Mesaje: 1026
- Membru din: Dum Ian 15, 2017 12:29 pm
- 7
- Has thanked: 567 ori
- Been thanked: 741 ori
Am mai avut odata o problema asemanatoare pe igo8
Cand ajungeam pe o portiune de drum dadea tot asa o eroare si se bloca gps.
Era aproape de casa si am putut testa mai multe lucruri sa i-mi dau seama ce avea.
Atunci probabil nu putea sa afiseze un semn de circulatie s-au ceva de genul asta.
Daca stergeam FDA din el mergea ok.
Cand ajungeam pe o portiune de drum dadea tot asa o eroare si se bloca gps.
Era aproape de casa si am putut testa mai multe lucruri sa i-mi dau seama ce avea.
Atunci probabil nu putea sa afiseze un semn de circulatie s-au ceva de genul asta.
Daca stergeam FDA din el mergea ok.
- ady1979
- Mesaje: 1026
- Membru din: Dum Ian 15, 2017 12:29 pm
- 7
- Has thanked: 567 ori
- Been thanked: 741 ori
Am pus noile licente acum
O sa incerc o simulare traseu sa vad daca da defecte.
Kitul folosit e un primo editat de "vulpoiul john"
O nelamurire mai am in leg cu "global_cfg"
E posibil sa influenteze in timp ce te deplazezi sa dea def ca e o versiune mai veche ?
S-au acest global_cfg e doar sa iti arate informati despre tara caind dai din meniu ?
O sa incerc o simulare traseu sa vad daca da defecte.
Kitul folosit e un primo editat de "vulpoiul john"
O nelamurire mai am in leg cu "global_cfg"
E posibil sa influenteze in timp ce te deplazezi sa dea def ca e o versiune mai veche ?
S-au acest global_cfg e doar sa iti arate informati despre tara caind dai din meniu ?
- mgmm
- Mesaje: 1004
- Membru din: Mar Dec 27, 2016 8:49 am
- 7
- Localitate: braila
- Has thanked: 316 ori
- Been thanked: 1814 ori
Nu conteaza ce global config ai sau de la ce kit,cat e de vechi...el trebuie sa functioneze si da,ofera informatii despre tari
Kituri aici:
PrimoTruck Android viewtopic.php?f=86&t=3390
WINCe Truck viewtopic.php?f=18&t=4730
Nextgen Truck viewtopic.php?f=19&t=5853
PrimoTruck Android viewtopic.php?f=86&t=3390
WINCe Truck viewtopic.php?f=18&t=4730
Nextgen Truck viewtopic.php?f=19&t=5853
La fel am patit si eu, cu harta mai veche Here. Solutia găsită : am schimbat cu mapchanger harta, am selectat haetile Tomtom si nu a mai făcut asa. La mine facea asa cand selectam "Traversare frontiera Cehia"
-
- Mesaje: 200
- Membru din: Dum Dec 18, 2016 7:54 pm
- 7
- Has thanked: 364 ori
- Been thanked: 102 ori
Salutare tuturor colegilor ,sarbatori frumoase si un La multi ani .
La ultima cursa din luna decembrie a trebuit sa fac niste combinatii de traseu in Germania pentru ca asta era ordinul de la firma "scuteam cam 70km" pe setari traseu rapid si usor si mod scurt , dar surpriza am avuto pentru ca nu am avut si obtiunea economic dupa cum stiam ca aveam inainte la alte kituri de primo , modul economic se combina f bine intre drumurile nationale si autostrazi.
Am in content mapt , tot ce tine de HNR am bagat si in in sys .
[route] _ignored_missing_country_ids=* Si tot nu imi apare mod rutare economic , desi il folosim destul de rar aceste obtiuni , dar cate odata se combina foarte bine cu modul rutare pe rapid ,usor ,etc.
Acum imi arata pe trasee alternative doar asa , rapid ,scurt ,usor , verde si preferabil autosrazi , are cineva vreo idee cum fac sa imi apara si mod economic ?
Se multumeste anticipat ,si inca odata , La multi ani !
La ultima cursa din luna decembrie a trebuit sa fac niste combinatii de traseu in Germania pentru ca asta era ordinul de la firma "scuteam cam 70km" pe setari traseu rapid si usor si mod scurt , dar surpriza am avuto pentru ca nu am avut si obtiunea economic dupa cum stiam ca aveam inainte la alte kituri de primo , modul economic se combina f bine intre drumurile nationale si autostrazi.
Am in content mapt , tot ce tine de HNR am bagat si in in sys .
[route] _ignored_missing_country_ids=* Si tot nu imi apare mod rutare economic , desi il folosim destul de rar aceste obtiuni , dar cate odata se combina foarte bine cu modul rutare pe rapid ,usor ,etc.
Acum imi arata pe trasee alternative doar asa , rapid ,scurt ,usor , verde si preferabil autosrazi , are cineva vreo idee cum fac sa imi apara si mod economic ?
Se multumeste anticipat ,si inca odata , La multi ani !