Fisier TMC Spania

cristicdr
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Feb 24, 2018 7:00 pm
6
Has thanked: 21 ori
Been thanked: 216 ori

#1

Joi Mai 21, 2020 10:00 am

Va salut,

Are cineva unul sau mai multe fisiere .tmc pentru Spania, va rog?

Multumesc mult!

Cristi
victorpetroi
Moderator
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 16, 2016 6:26 pm
7
Has thanked: 766 ori
Been thanked: 1243 ori

Moderare

#2

Joi Mai 21, 2020 10:20 am

Pentru Spania, la fel ca si pentru Austria, TMC-ul este gratuit. Trebuie doar sa ai licenta potrivita in aparatul pe care il folosesti. Prea multe licente TMC nu ajuta cu nimic, ba din contra pot sa faca mult rau, in sensul ca pot sa blocheze receptorul TMC si sa nu mai scaneze ce trebuie sau sa incerce sa decripteze cai verzi pe pereti. Nu pot sa iti spun ca o licenta este standard si gata. Are legatura in primul rand cu receptorul aparatului asa ca trebuie sa cauti ceea ce trebuie.
Eu am testat 4 aparate cu TMC: Transit 5, Active 6s, Falk Neo 640 Camper si Falk Neo 640. Ce functioneaza bine pe un aparat, pe altul functioneaza prost sau deloc. Nici macar pe Falk-uri care in principiu sunt aparate identice avand doar softul diferit.

Mai jos exemplific ce spun cu niste imagini in stadii de interventie la aparate. Aceste aparate ruleaza iGO Primo.
Transit 5 vs. Falk
Imagine

Transit 5 vs. Falk
Imagine

Transit 5 ( sus) vs. Falk (jos)

Imagine
Imagine

Transit 5 vs. Active 6s
Imagine
mondo
Mesaje: 156
Membru din: Dum Apr 02, 2017 8:17 pm
7
Has thanked: 315 ori
Been thanked: 84 ori

#3

Joi Mai 21, 2020 10:23 am

Mie mi-a mers tmc-ul pe Spania fara fisier. Nici nu stiu daca exista.
cristicdr
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Feb 24, 2018 7:00 pm
6
Has thanked: 21 ori
Been thanked: 216 ori

#4

Joi Mai 21, 2020 10:26 am

Am inteles! Am crezut ca daca nu am Spania TMC nu o sa functioneze. Folosesc un dispozitiv chinezesc cu incarcator TMC de la Snooper si functioneaza ok pana in prezent, doar ca nu vazusem Spania in /content/tmc/ si credeam ca nu o sa functioneze. Daca functioneaza ok cu alte tari, asa cum este si spui ca TMC pentru Spania e gratuit, atunci crezi ca o sa functioneze asa cum e, fara acel fisier .tmc in content/tmc?

Merci!
LAMedia
Mesaje: 74
Membru din: Dum Mar 04, 2018 12:10 pm
6
Has thanked: 6 ori
Been thanked: 18 ori

#5

Dum Iun 07, 2020 1:06 pm

Buna ziua, cum se poate avea TMC pe Falk Neo 550, Falk Vision, pe care s-a instalat iGO Primo? La "Setari trafic" daca debifez "Trafic On-line" nu scaneaza si dispare si butonul de trafic.
eauto
Mesaje: 125
Membru din: Vin Ian 18, 2019 8:30 am
5
Has thanked: 130 ori
Been thanked: 17 ori

#6

Sâm Iul 25, 2020 8:38 pm

victorpetroi scrie:
Joi Mai 21, 2020 10:20 am
Pentru Spania, la fel ca si pentru Austria, TMC-ul este gratuit. Trebuie doar sa ai licenta potrivita in aparatul pe care il folosesti. Prea multe licente TMC nu ajuta cu nimic, ba din contra pot sa faca mult rau, in sensul ca pot sa blocheze receptorul TMC si sa nu mai scaneze ce trebuie sau sa incerce sa decripteze cai verzi pe pereti. Nu pot sa iti spun ca o licenta este standard si gata. Are legatura in primul rand cu receptorul aparatului asa ca trebuie sa cauti ceea ce trebuie.
Eu am testat 4 aparate cu TMC: Transit 5, Active 6s, Falk Neo 640 Camper si Falk Neo 640. Ce functioneaza bine pe un aparat, pe altul functioneaza prost sau deloc. Nici macar pe Falk-uri care in principiu sunt aparate identice avand doar softul diferit.

Mai jos exemplific ce spun cu niste imagini in stadii de interventie la aparate. Aceste aparate ruleaza iGO Primo.
Transit 5 vs. Falk
Imagine

Transit 5 vs. Falk
Imagine

Transit 5 ( sus) vs. Falk (jos)


Imagine
Imagine

Transit 5 vs. Active 6s
Imagine
I have a question ... but also a request in several articles written by you, I can see on Becker Primo / igo devices from tmc.
I have tmc in the Becker program on my devices and I have no problems.
The problem is that the Q4 maps are incomplete fully on the Becker program, while the primo has everything active on the same device.
Is it possible for you to send me a ready Primo to be installed on a Becker 6s?




Victorpetroi....please help in ..... topic
Scrie răspuns

Înapoi la “Harti si fisiere CONTENT iGO”