Achizitie gps Garmin vs Tomtom ??

marius71
Mesaje: 42
Membru din: Mie Iul 19, 2017 6:42 pm
6
Has thanked: 20 ori
Been thanked: 10 ori

#31

Lun Dec 20, 2021 3:35 pm

Am rezolvat problema cu comenzile vocale. Nu funcționează în toate limbile, a trebuit să-l trec pe limba engleză.
Ce înseamnă la Garmin „Camere de supraveghere Garmin” ?? Am găsit setarea la „Straturi hartă” - „Locuri înaintate”. Nu cred că sunt speed camera, nu ??
Avatar utilizator
ablbd
Moderator
Mesaje: 738
Membru din: Joi Dec 15, 2016 5:15 pm
7
Has thanked: 96 ori
Been thanked: 1439 ori

Moderare

#32

Mar Dec 21, 2021 5:02 am

Desi nu prea folosesc comenzile vocale, treaba sta in felul urmator: nu conteaza ce limba este setata pentru navigatie; cind ajunge la comenzile vocale iti spune niste expresii in engleza pe care tu le pronunti in romana,chineza, ce vrei tu. Practic stocheaza cite o inregistrare audio pentru fiecare comanda vocala (ca o baza de date), apoi compara ce vine prin microfon cu baza audio de comenzi si executa comanda la care a gasit o potrivire.
Avatar utilizator
reel4ever
Mesaje: 651
Membru din: Mar Mai 23, 2017 6:06 pm
6
Localitate: Sfantu Gheorghe
Has thanked: 196 ori
Been thanked: 314 ori

#33

Mie Dec 22, 2021 6:50 am

Marius71 vrei sa spui ca nu ai meniu si voce in limba romana?
Ce model de GPS ai luat pana la urma?
marius71
Mesaje: 42
Membru din: Mie Iul 19, 2017 6:42 pm
6
Has thanked: 20 ori
Been thanked: 10 ori

#34

Mie Dec 22, 2021 2:45 pm

Are meniu și voce în limba română dar nu are comenzi vocale în limba română, ci în engleză și alte câteva limbi. Nu are comenzi vocale date navigatorului în limba română. Sunt super mulțumit de el https://www.garmin.com/en-US/p/721098
Avatar utilizator
reel4ever
Mesaje: 651
Membru din: Mar Mai 23, 2017 6:06 pm
6
Localitate: Sfantu Gheorghe
Has thanked: 196 ori
Been thanked: 314 ori

#35

Joi Dec 23, 2021 4:19 am

marius71 Downloadeaza de aici de la postul 2 a lui leey folderele ASR,salveaza-l pe al tau pe PC si schimba-le ca trebuie sa fie si in romana.Merita o proba.

viewtopic.php?f=42&t=4857
marius71
Mesaje: 42
Membru din: Mie Iul 19, 2017 6:42 pm
6
Has thanked: 20 ori
Been thanked: 10 ori

#36

Lun Dec 27, 2021 12:15 pm

Din păcate în navigator, corespondent al acelor fișiere ASR, nu există. Nu există nicăieri alte fișiere denumite ASR sau SRX . Mulțumesc, oricum !!
Avatar utilizator
reel4ever
Mesaje: 651
Membru din: Mar Mai 23, 2017 6:06 pm
6
Localitate: Sfantu Gheorghe
Has thanked: 196 ori
Been thanked: 314 ori

#37

Lun Dec 27, 2021 12:48 pm

marius71 scrie:
Lun Dec 27, 2021 12:15 pm
Din păcate în navigator, corespondent al acelor fișiere ASR, nu există. Nu există nicăieri alte fișiere denumite ASR sau SRX . Mulțumesc, oricum !!
Vezi sa ai HIDDEN files activat sa le poti vedea.
marius71
Mesaje: 42
Membru din: Mie Iul 19, 2017 6:42 pm
6
Has thanked: 20 ori
Been thanked: 10 ori

#38

Lun Dec 27, 2021 10:04 pm

Am dat afișare fișiere ascunse din setările navigatorului, din calculator nu a afișat nimic în plus. A afișat tot conținutul, inclusiv folderul ASR, doar că conținutul lui nu este asemănător cu cel descărcat. Adică fișierele nu sunt ASR, ci JSON, SNSR, FCF și SRD.
marius71
Mesaje: 42
Membru din: Mie Iul 19, 2017 6:42 pm
6
Has thanked: 20 ori
Been thanked: 10 ori

#39

Mar Ian 25, 2022 7:49 pm

Dacă știe cineva, vă rog să-mi spuneți la setările Garmin la Navigare / Evitări, ce înseamnă evitare „benzi mașină plină” ?? Ce evită, ce interzice, bifarea acestei opțiuni ??
Avatar utilizator
amami
Mesaje: 1047
Membru din: Vin Dec 16, 2016 4:58 pm
7
Has thanked: 15 ori
Been thanked: 1249 ori

#40

Mie Ian 26, 2022 2:49 am

Setează pe engleză, foarte posibil să fie mai de înțeles.
Nu imi trimiteti mesaje in privat pentru probleme care se pot rezolva pe forum.
Daca am timp, voi raspunde pe forum, poate sa ajute si alte persoane.
marius71
Mesaje: 42
Membru din: Mie Iul 19, 2017 6:42 pm
6
Has thanked: 20 ori
Been thanked: 10 ori

#41

Mar Iun 28, 2022 12:40 pm

Mai bine luam TomTom !!
Garminul meu este bestial la calitatea imaginii, culori, vizibilitatea ecranului atunci când bate soare pe el. Și mai multe laude nu pot să-i aduc.
Până acum am mai folosit navigatoare originale Navigon și Becker, crăckuit IGO Alpine. Însă dintre toate, Garminul este neterminat !!
Nu-mi place că în momentul în care ajungi la destinație, încheie navigarea fără să te întrebe dacă ai ajuns la destinație. De ce ?? Pentru că prostul, face finalul destinației în mijlocul străzii, fără să fii la locul de destinație și încheie navigarea.
De ce spun acest lucru ?? Pentru că, destinația mea era pe partea stângă a sensului meu de deplasare și nu puteam să fac stânga din cauză că axul drumului era marcat cu linie dublă continuă. A trebuit să navighez într-o localitate pe care nu o cunoșteam și să vin din contrasens, să pot intra în locația de destinație. Și care nu era o casă privată ci o instituție publică, un spital. Deci nu mi-a dat traseul necesar ca să ajung la destinație, ci un traseu general.
Nu-mi place că în localități, de multe ori nu-mi indică banda pe care să mă încadrez pentru intersecția care urmează pe treseu. Cu Navigon și Becker nu am pățit așa ceva. De foarte multe ori, în localitate, imaginea rămâne la distanță înaltă și nu coboară la nivelul străzii sau intersecției și nu te ajută de loc.
Am plecat de acasă pe un traseu, pe care mi-a dat niște scurtături, a fost ok, dar la întoarcere nu mi-a mai dat aceleași scurtături ocolitoare și m-a băgat prin centrul orașelor, deși am trecut pe lângă intersecțiile prin care am trecut anterior și puteam să merg pe același traseu.
De multe ori în intersecțiile de pe traseu, unde nu este clar traseul pe care trebuie să te deplasezi, nu primești nici o indicație vocală sau vizuală, imaginea rămâne la înălțime și nu alegi sigur pe unde să mergi.
O altă mare problemă este actualizarea softului și a hărților !!! De fiecare dată când actualizez softul sau hărțile primesc eroare și trebuie să reiau procesul. O dată, mi-a șters toate hărțile, nu mi-a instalat cele noi și Garmin Express nu-mi recunoștea navigatorul. Câteva zile nu am putut să-l actualizez și implicit, nici să-l folosesc. pentru acea deplasare a trebuit să revin la vechiul navigator Becker !!! Și nu mi-a plăcut acest lucru. Să fim sinceri, calculatorul meu este un calculator de 1.200 de euro, net-ul funcționează perfect la mine în casă pentru toate dispozitivele pe care le folosesc și navigatorul Garmin, nu-i în stare să se actualizeze pt. că a apărut o eroare !!!!?????????? Pe bune ??
Sunt momente când ajung la destinație și doresc să-i dau o nouă destinație și nu execută nimic !!!!!!! Nici o altă destinație !!!!! Trebuie să resetez navigatorul ca să execute ceva, să mă ducă la altă destinație !!! Nu-i normal acest lucru !!!
Nu recomand nici un produs original Garmin !!! ......pt. că dețin un Garmin original, Drivesmart 66 !!!
Doar pentru calitățile de vizibilitate ale ecranului său, nu merită să-l cumperi și să-l crăcuiești !!

Legat de întrebarea topicului meu, tot eu răspund: TomTom. Ăsta era răspunsul corect și nu Garmin !!!!
Sper că am ajutat pe cei care au aceeași dilemă !!
Ultima oară modificat Vin Iul 29, 2022 8:57 pm de către marius71, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
daniel-gabriel
Mesaje: 365
Membru din: Sâm Noi 11, 2017 8:17 pm
6
Has thanked: 970 ori
Been thanked: 556 ori

#42

Mar Iun 28, 2022 4:04 pm

Colegule mulțumesc de răspunsul tău cinstit colegul @mgmm și cu mine te-am sfătuit să cumperi TomTom deoarece noi am avut Garmin,Becker cuTMC și am putut face diferența.Drumuri bune să ai.
marius71
Mesaje: 42
Membru din: Mie Iul 19, 2017 6:42 pm
6
Has thanked: 20 ori
Been thanked: 10 ori

#43

Mie Aug 31, 2022 9:53 pm

Softul este foarte enervant. Dă indicații vocale pentru următoarea schimbare de direcție după efectuarea ultimei schimbări. În oraș nu bagi de seamă, dar pe autostradă o iei în bot dacă nu ești atent. Îți spune, de exemplu „continuați la dreapta !”, iar la dreapta de care vorbește este la câțiva kilometri. Poate fi peste 10 sau 50 sau peste 100 și ceva de kilometri. Iar prostul, de regulă, o spune chiar atunci când în realitate ar urma o oarecare ieșire la dreapta. Iar până ajungi la acea ieșire, o tot repetă periodic. Iar eu, era să ies de pe autostradă de câteva ori.
Indicațiile privind selectarea unei anume benzi dintre benzile din față, nu le dă tot timpul și asta te încurcă.
Nu am mai întâlnit așa prostie de soft.
chelnov
Mesaje: 489
Membru din: Mie Ian 11, 2017 3:02 pm
7
Has thanked: 70 ori
Been thanked: 190 ori

#44

Joi Sep 01, 2022 9:00 pm

daca vrei tomtom....dami mesaj pe privat.............marius71
Avatar utilizator
mgmm
Mesaje: 1004
Membru din: Mar Dec 27, 2016 8:49 am
7
Localitate: braila
Has thanked: 316 ori
Been thanked: 1813 ori

#45

Vin Sep 02, 2022 7:52 pm

marius71 stai....o sa fi uimit cate surprize o sa mai ai de la Garmin,inca esti la inceput.
De mult tot zic sa fac un videoclip de prezentare in scurt ptr ambele navigatoare dar ...(garmin vs tomtom)
Kituri aici:
PrimoTruck Android viewtopic.php?f=86&t=3390
WINCe Truck viewtopic.php?f=18&t=4730
Nextgen Truck viewtopic.php?f=19&t=5853
Scrie răspuns

Înapoi la “Garmin”