Achzitionare Garmin 780 sau785

flaviusdtm
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iul 28, 2019 8:47 am
4
Been thanked: 1 data

#1

Sâm Aug 03, 2019 9:17 am

Va salut pe toti! Este cineva amabil sa imi zica daca se merita investitia pt un Garmin 780/785 sau nu? Am citit si rascitit despre acest instrument...parerile sunt diverse dar nu ma pot decide... Sau ce recomandari aveti pt un camion....? Din pacate am un PILOTON care a dat chix si ma gandesc la altceva mai high tech...daca se merita o astfel de investitie va ascult..
kapp007
Mesaje: 138
Membru din: Joi Dec 15, 2016 12:54 pm
7
Localitate: Buzau
Has thanked: 37 ori
Been thanked: 23 ori

#2

Sâm Aug 03, 2019 10:44 am

Ca și idee, ambele folosesc același producător de harti. Eu zic ca nu ai co figurat tu sau nu ai avut kitul potrivit de Igo primo, sau nu ai avut fișierele. Ftr cum trebuie. Igo primo ruteaza foarte bine în Europa în regim de camion, în Romania este slab ca dealtfel toate gps. Pune la Punct un Kit de Igo truck, cu ultimile hărți cu Ftr și tot ce trebuie și o sa fie ok. Nici un GPS nu este mai mult de 80% precis, asa ca trebuie și orientarea ta în teren sau pe harta înainte, poți previzualizare traseul înainte sa îți faci o idee.
flaviusdtm
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iul 28, 2019 8:47 am
4
Been thanked: 1 data

#3

Sâm Aug 03, 2019 12:16 pm

M-am exprimat gresit...aparatul a dat chix in sensul ca a mers cat a mers si dupaia nu isi mai facea conectarea la sateliti...ii vedea dar nu se conecta la ei si am dat aparatul la 2 persoane si nu au putut face update la softul de Android...acum sta intepenit in sertar. Daca ii dai sa ruteze zice cautare semnal GPS...cand te uiti la sateliti sunt intre 9-11 toti cu verde dar degeaba.. Si aici vb de un PILOTON de generatie noua...
kapp007
Mesaje: 138
Membru din: Joi Dec 15, 2016 12:54 pm
7
Localitate: Buzau
Has thanked: 37 ori
Been thanked: 23 ori

#4

Sâm Aug 03, 2019 2:44 pm

Pilot on nu este decât unul din multele GPS de duzina slab optimizate China, ma refer pe Android, la Win ce sa știi ca sunt chiar bune, orientează-te către un Becker, Mio Spirit, pe care sa pui Igo primo. Eu am un Garmin Nuvi 465 și sincer ca și rutare mi se pare mai slab ca Igo. Acum tu știi.
Daniel Cristea
Mesaje: 370
Membru din: Vin Apr 20, 2018 8:03 am
6
Has thanked: 16 ori
Been thanked: 436 ori

#5

Sâm Aug 03, 2019 3:53 pm

Garmin nu se merita decat in masura in care il primesti cadou... In pofida faptului ca foloseste hartile Here algoritmul de lucru pt calcularea traseelor se pare ca este mai slabut decat la Primo din spusele multor utilizatori... Sa nu mai spunem de faptul ca dureaza o vesnicie pana calculeaza sau recalculeaza un traseu de lungime cat de cat mare...Trasee de 3000 km sau peste nu le poate calcula nici cel mai scump si destept Garmin...Practic se chinuie vreo 5-6 minute si la sfarsit iti da un traseu cu ultima portiune o linie dreapta ce va dispare pe masura ce traseul scade in mers...dar poate vrei un punct intermediar sa pui chiar in acea zona...Cineva va spune ca nimeni nu merge 3000 km dintr-o data -asa e ! Dar la recalcularile unui traseu mai scurt putin cand gresesti tot asa macina...si poate camionul tau nu poate sta pe loc (cand ai ratat o iesire) sa astepti ca Garminul sa se gandeasca sa-ti dea traseul alternativ-sau nu vrei sa te invarti de nebun intr-un giratoriu mai mare pana poate sa-ti spuna ceva... Cauta pe emag sau pe alte site-uri un Serioux/2Drive de 5 sau 7 inch care sunt cele mai fiabile GPS uri din Ro cu multe clase peste PilotOn... Pui un Primo de pe site de aici si traseul de 3000 de km este calculat fara gres in 20-25 de secunde... Aaa si uitasem si de diferenta de pret dintre un Garmin Camion si un Serioux/2Drive...
Scrie răspuns

Înapoi la “Garmin”