IGO pentru navi

sympliam
Mesaje: 5
Membru din: Mar Sep 28, 2021 11:58 am
2
Has thanked: 3 ori

#1

Mar Sep 28, 2021 12:19 pm

Buna ziua,
Detin o Mazda 6 din 2011.
Masina a avut navigatia originala, pana de curand, cand am inlocuit-o cu o alta , chinezeasca-cred, de pe aliexp.
Navigatia noua este cu sistem de operare Android si am incercat mai multe programe de navigatie pe ea. Am folosit waze, google maps, sygic, etc.
Merg foarte bine pana cand ajung in locuri aglomerate, unde se intampla sa o ia razna, in sensul ca ori recalculeaza rute la infinit, ori ma arata ca sunt pe langa drum, ori ma pune sa merg 10-20-50km intr-o directie, ca apoi sa ma intoarca pe unde am venit, etc.

Ma gandesc ca astea se intampla datorita faptului ca navigatiile sunt online si internetul nu este la fel de bun peste tot, ori ca este prea prost hardware-ul intern.

Scrie pe ea ca are 2gb ram 32gb rom.

As vrea totusi sa incerc cu un soft de navigatie care foloseste harti offline, dar nu reusesc / nu ma pricep ce si cum sa instalez.

Am facut 3 concedii anul acesta si de fiecare data am ajuns , sau ocolit, pe la mama drqului cu waze-ul ala nenorocit si nu e deloc placut sa bat campii cu un copil mic in masina.
Ultima oara m-a pus sa ocolesc nu stiu ce ambuteiaj prin Eforie Nord , urcandu-ma pe autostrada si mergand spre Bucuresti. M-am plictisit de condus pana am reusit sa intorc si sa revin in Constanta...

Daca exista vreun binevoitor in a ma ajuta in aceasta situatie, sa instalez/recomande un soft care sa functioneze 100%, apreciez, sau chiar platesc deranjul.

Multumesc anticipat.
Avatar utilizator
danythedog78
Mesaje: 750
Membru din: Dum Dec 18, 2016 10:24 am
7
Has thanked: 472 ori
Been thanked: 1006 ori

#2

Mar Sep 28, 2021 2:49 pm

Gaseti aici la postu #4 un kit de igo primo
viewtopic.php?f=31&t=4986
Navigatia ,ar trebui sa aibe rezolutia 1024x600 deci ar trebui sa se potriveasca kit-ul
Descarci,dezarhivezi in calculator iar folderul igo il copiezi in radacina memoriei interne(nu in alt folder) dupa care cu un manager de fisiere intri in folderul igo si instalezi aplicatia.
Kitul il pui pe un stik si il copiezi in navi.

Trebuie completat kitul cu harti si poi.
Igo primo nextgen Imagine Aici

Totul despre igo

Pentru multumiri folositi butonulImagine
sympliam
Mesaje: 5
Membru din: Mar Sep 28, 2021 11:58 am
2
Has thanked: 3 ori

#3

Mar Sep 28, 2021 6:51 pm

Multumesc frumos @danythedog78 . Harta Romaniei, o gasesc pe aici pe forum ?
Avatar utilizator
danythedog78
Mesaje: 750
Membru din: Dum Dec 18, 2016 10:24 am
7
Has thanked: 472 ori
Been thanked: 1006 ori

#4

Mie Sep 29, 2021 2:23 am

Harti gasesti aici
viewtopic.php?f=16&t=4768
In folderul map pui doar ce este cu extensia " fbl si fda",iar in folderul poi tot ce este cu extensia "poi" pentru fiecare tara in parte.
Daca ai nelamuriri in semnatura mea ai un link (totul despre igo ) te documentezi acolo.
Igo primo nextgen Imagine Aici

Totul despre igo

Pentru multumiri folositi butonulImagine
sympliam
Mesaje: 5
Membru din: Mar Sep 28, 2021 11:58 am
2
Has thanked: 3 ori

#5

Mie Sep 29, 2021 6:32 pm

Am incercat si cu kit-ul de aici.
Aceeasi poveste, facut 160km in seara asta si tot o ia razna in apropierea intersectiilor mai complicate.

Sa fie modulul GPS defect ? Este amplasat pe bord, in centrul parbrizului. Are vizibilitate maxima catre cer, nu este obturat de nimic.
Avatar utilizator
danythedog78
Mesaje: 750
Membru din: Dum Dec 18, 2016 10:24 am
7
Has thanked: 472 ori
Been thanked: 1006 ori

#6

Joi Sep 30, 2021 2:47 am

Nu imi dau seama.
In meniul navi trebuie gasesti pe undeva sa iti arate cati sateliti capteaza ,ar trebui sa fie cat mai multi cu verde.(la mine la masina pe navi china capteaza in jur de 12 sateliti)
Verifica in mers in zona unde zici ca face figuri ,daca nu cumva se pierde semnalul.
Igo primo nextgen Imagine Aici

Totul despre igo

Pentru multumiri folositi butonulImagine
sympliam
Mesaje: 5
Membru din: Mar Sep 28, 2021 11:58 am
2
Has thanked: 3 ori

#7

Joi Sep 30, 2021 4:00 am

Nu este doar o zona anume. Mi se intampla in diferite orase din tara.
Acolo unde imi arata viteza de deplasare, (direct in HomePage-ul navigatiei) uneori se blocheaza si ori imi arata ca am XXkm/h chiar si cand stau la semafor, ori ramane blocat afisajul la 23km/h(e doar un ex. indica si alte viteze) desi eu am 100km/h, sa zicem. Iar de cele mai multe ori dispare vitezometrul de tot din interfata, ca si cum nu as avea deloc GPS si nu inregistreaza nimic.

Si da, in waze de exeplu, uneori scrie cu rosu in partea de sus ca "se cauta semnal gps", sau "se cauta retea". Internetul sa zicem ca e jale si pica pe drumurile exterioare, dar culmea, problemele eu le am doar in orase, unde se aglomereaza mapele.
sympliam
Mesaje: 5
Membru din: Mar Sep 28, 2021 11:58 am
2
Has thanked: 3 ori

#8

Lun Oct 04, 2021 3:22 am

Cred ca i-am dat de cap'

Am cumparat o noua antena gps, universala.
Am desfacut bordul sa ajung in spatele navi si am constatat urmatoarele:

- cablul antenei era intepat si sugrumat intre doua plastice
- mufa antenei mai avea cateva fileturi si cadea de tot
- antena era pozitionata fix deasupra boxei de bass din bord

Am inlocuit-o si am montat-o pe stalpul din dreapta. Am descarcat KartaGPS de pe magazin play si am iesit la cateva probe in oras. Am dat cateva trasee diferite si am incercat sa "il dau peste cap". M-am abatut de la traseu de mai multe ori, pe tot felul de stradute si printre blocuri, dar acesta a reactionat asa cum trebuie, calculand rapid noul traseu si nu m-a mai aruncat deloc de pe harta, nu a mai pierdut semnalul.

Urmeaza sa-mi bat capul cu igo acum. Nu se instaleaza kitul de mai sus. Ramane ecranul negru dupa ce ii dau Open.
Avatar utilizator
danythedog78
Mesaje: 750
Membru din: Dum Dec 18, 2016 10:24 am
7
Has thanked: 472 ori
Been thanked: 1006 ori

#9

Lun Oct 04, 2021 8:26 am

Sterge folderul save si reinstaleaza aplicatia
Igo primo nextgen Imagine Aici

Totul despre igo

Pentru multumiri folositi butonulImagine
Scrie răspuns

Înapoi la “iGO”