Scurta istorie negativa si pozitiva despre un GPS - Navman 5600LM...

Închis
galbenpal
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Dec 25, 2021 2:16 pm
2
Has thanked: 12 ori
Been thanked: 3 ori

#1

Mar Ian 04, 2022 5:59 pm

Buna ziua tuturor,

Acum vreo luna fiind, in Olanda, gasesc de cumparat un Navman 5600LM. Conectat cu PC-ul si la softul NavDesk 2.0 (7.5 nu il vedea), si-a facut update la harti - functiona foarte bine in deplasari: daca evitam traseul recomandat imediat reactiona si facea actualizare traseu etc.
Singurul incovenient: ora si data nu erau de actualitate.
Pe site-ul australienilor de la Navman gasesc patch-ul cu "GPS Rollover Fix" - instalam pas cu pas - si apare mesajul: "Product key not found..." Si a inceput nebunia cautarilor sa vedem cum poate fi rezolvata - inclusiv emailuri in Australia si Romania (unde Navman are birouri) dar niciun raspuns.
Din cautare in cautare ajung aici pe forum si dupa ce imi expun problema, primesc indicatia de la useri cu multa experienta pe softare/resoftare/FW sa instalez IGO - cu harti pe RO si ulterior pe Europa. Zis si facut - pe structura folderelor si fisierelor Navman, IGO a mers foarte bine, din prima. (vezi discutia aici: viewtopic.php?f=63&t=5167&p=56988&hilit ... 600#p56988 ).
Chiar si asa nu ma linisteam, si am continuat cercetarile ajungand la concluzia ca FW-ul original al acestui device trebuie rescris. Dupa multe incercari cu diverse variante si optiuni prezentate de alti coegi aici pe forum,, ajung la aceasta postare: viewtopic.php?f=60&t=2536 si unde gasesc intr-o prima faza, la pagina 3, o postare a colegului Secuiu cu un firmware pentru un MIO Spirit 7700. Instalez, dar imaginea de background era de 4 ori mai mare decat ecranul meu si cand restartam device-ul desi aparea "cruciulita" pentru calibrarea ecranului nu reuseam sa apas pe toate cele 5 puncte indicate de ea (centru si colturile), plus ca ecranul era extrem de luminos si nu puteam accesa nicio setare.
A trebuit sa renunt la acest firmware, dar, in acelasi post, la pagina 8 gasesc, un raspuns al colegului Pashamangl o varianta de lucru cu fisiere atasate pentru MIO 7670.
Din fericire FW-ul propus a rezolvat problemele de luminozitate si calibrare ecran. Dupa cateva incercari, amm avut ideea ca peste acest FW sa pun un back-up vechi de la Navman 5600LM. Nu va spun ce ochi am facut cand am remarcat ca dupa ecranul unde trebuie sa dai ok pentru "safety rules" incepe sa incarce hartile - si intr-un final apare meniul original.
Acum, ramasese o problema majora - GPS nu exista deci eram in Franta si atat...
Am riscat si dupa cateva incercari nereusite sa bag diverse patch-uri gasite pe forum, am decis sa instalez patch-ul original de pe site-ul Mio. Nu va spun ca nu mi-a venit sa cred cand am vazut ca dupa instalare patch/restartare device acesta se prezinta exmplar - data si ora la perfectie, GPS full, locatia in care ma aflu actualizata instant, gasire diverse adrese fara probleme, si i-am mai dat sa isi faca si update-uri din softul de baza MioMore Desktop 7.5.

Va multumesc tuturor pentru ajutor, chiar si faptul de a nu imi raspunde nu mi-a dat decat imboldul de cauta mai departe, in special prin resursele acestui forum - care sunt imense pentru astfel de subiecte.

Drumuri bune vaa doresc tuturor.
Ultima oară modificat Mie Ian 05, 2022 9:21 am de către galbenpal, modificat 1 dată în total.
Închis

Înapoi la “Cos de gunoi”