Recomandare GPS camion - 200e

pb11
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Oct 20, 2018 5:30 pm
5

#1

Vin Ian 11, 2019 5:54 pm

Salut.
As avea nevoie si eu de un gps dedicat, NU tableta, pentru camion.
Sunt dispus ca dau pe el maxim 200e dar sa dispuna de functiile necesare de a naviga cu camionul adica sa nu ma bage prin oras sau pe interzis (greutate, lungime, inaltime), harti pe toata Europa, un ecran mare 7+ inch de preferat si eventual TMC.
Am returnat recent un gps JOY 7A ce avea pe el iGo primo 2 din motivul ca imi calcula niste rute foarte proaste indiferent de modul de navigare. Pe langa asta avea touchscreen rezistiv, nu unul rezistiv, si trebuia sa lucrezi neaparat cu stylus-ul sau sa apesi mult prea tare cu degetul.
Multumesc anticipat!
Enigma31
Mesaje: 314
Membru din: Dum Iul 16, 2017 1:23 pm
6
Has thanked: 173 ori
Been thanked: 146 ori

#2

Vin Ian 11, 2019 9:34 pm

Salutare pb11 !
Nu știu cât de folositor îți va fi răspunsul meu,dar pentru că nimeni încă nu și a dat cu părerea o voi face eu. S- a mai discutat despre tipurile de dispozitive folosite,rutari greșite și super aparate.In primul rând diferența la rutarea unei rute depinde foarte mult de hărțile pe care le deține dispozitivul.Nici o hartă nu e perfecta ( dar din experiența personală cam in proporție de 85-90% ) toate te duc la destinație în parametri destul de corecți ținând cont de restricții dar sa nu ai o hartă de varsta bunicii,adică încearcă să ții pasul cu lumea și infrastructura țărilor ( hărțile care apar pe acest forum sunt excelente cu mica lor marjă de eroare)
Acum pentru a vorbi și de un aparat concret personal prefer tabletă cu android și Igo primio pe ea... Mărci? Tot ce e scump are faimă de a fi și bun,dar nu e regula generală.Eu îți recomand un Lenovo tab 4 de 8 sau 10 inchi,au baterii foarte bune,sunet, imagine etc,dar găsești la bani asemănători Samsung sau alte mărci.
Gps dedicat? Dacă îți place și insiști îți recomand pni l807,l810, piloton A10 și eu personal am avut și mărci mai de duzină, chinezării dar am fost încântat de ele,atât timp cât au un ecran cu lumină puternică ziua și să reacționeze corect la presiunea degetului.
Sper sa găsești un dispozitiv pe placul tău,iar daca nu,macar bucură te de lectură!
Drumuri bune!
pb11
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Oct 20, 2018 5:30 pm
5

#3

Dum Ian 13, 2019 11:22 am

Salut, Enigma 31.
Mulțumesc pentru răspuns în primul rând.
Folosesc mereu hărți actualizate pe ce dispozitive am posibilitatea sa le actualizez. Am folosit pentru circa 3 luni 2 tablete(un tab3 t211 și un tab a t585) in paralel pentru a vedea daca este okay cum funcționează IGO Primo cu hărți here q3 2018 pe ele. In unele situații aveam trasee corecte in unele nu. Partea buna la ele era că mergeau rapid, nu trebuia să stau mult sa pot urmări traseul, răspundeau rapid la butoane etc.
Traseul nu ii cea mai mare problemă, cunosc multe rute și mă descurc și fără GPS in acele situații. Problema apare când trebuie sa ajung la destinație, când trebuie să găsesc o adresă și să ajung la aceasta. Semnalul la cele 2 tabele se pierdea ușor și trebuia să stau minute îs șir până când am semnal iar. Dificultatea este că în momentele de genul sunt in trafic, posibil prin oraș, și nu îmi permit acel timp.
Am avut acum câțiva ani un GPS Becker 7988, hartile erau vechi dar totuși ce îmi plăcea la el era că nu pierdea semnalul așa ușor precum o tabletă.
Prefer totuși să nu mai folosesc cele 2 tablete pe post de GPS deoarece se încălzesc destul de tare in timpul folosirii și îmi cam stric bateria, in special pe acel tab A care îl folosesc și în alte scopuri decât cel de gps.
Theopsis
Mesaje: 460
Membru din: Mar Dec 20, 2016 4:42 pm
7
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 57 ori
Been thanked: 222 ori

#4

Dum Ian 13, 2019 11:29 am

Diferenta principala dintre un dispozitiv GPS dedicat si o tableta Androi, fie ca acesta ruleaza WinCE sau Android, este ca, din ratiuni ce tin de spatiu, antena este mult mai mica, cine a desfacut dispozitive de acest tip, probabil stie despre ce este vorba.

De aici si micile probleme cu semnalul.
=[ Raspunsul meu ti-a fost util? Apasa butonul de Like! ]=
nelu_242000
Mesaje: 525
Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:07 pm
7
Has thanked: 87 ori
Been thanked: 189 ori

#5

Dum Ian 13, 2019 11:40 am

Un telefon cu android folosit expres pe post de GPS.
sosonel
Mesaje: 76
Membru din: Sâm Sep 23, 2017 4:28 pm
6
Has thanked: 25 ori
Been thanked: 52 ori

#6

Dum Ian 13, 2019 11:42 am

@pb11
Daca ai posibilitatea, incearca o tableta care sa aiba si 3G sau mai bine 4G, chiar daca nu ai sa folosesti SIM. O astfel de tableta, pe langa senzorul GPS are si A-GPS, folosind astfel la pozitionare, nu numai satelitii clasici GPS ci si ceilalti gen GLONASS, BEIDOU, GALILEO, QZSS, SBAS. Asta se materializeaza intr-o pozitionare foarte rapida si exacta, cu o precizie de 0.3metri. In cele mai bune aparate aceasta precizie daca ajunge la 3 metri. De exemplu eu folosesc o samsung tab3 si cam bate la fund chiar si garminul dezl 780 pe care-l detin. In rutare si facilitate de configurare a rutei. Daca pui pe ea un Igo Nextgen bun ai si trafic live (cu internet desigur). Traficul nu este la nivelul TOMTOM, dar Igo este pe drumul cel bun.


P.S. Semnalul este in interior......
Ultima oară modificat Dum Ian 13, 2019 1:15 pm de către sosonel, modificat 1 dată în total.
Enigma31
Mesaje: 314
Membru din: Dum Iul 16, 2017 1:23 pm
6
Has thanked: 173 ori
Been thanked: 146 ori

#7

Dum Ian 13, 2019 1:14 pm

Pb11 după cum observi părerile sunt împărțite,dar cred că deocamdată ,,câștigă,, la scor androidul.
Încearcă tableta de care ți am spus și vezi daca o sa ai nemulțumiri cu ea! Și așa cum spunea și colegul @sosonel tabletele au o precizie foarte ridicată și dacă are A -Gps se poate conecta și la glonass și alți sateliți păstrând astfel un semnal foarte bun in locuri unde multe dispozitive cu win Ce ar pierde deja semnalul.
In ceea ce privește încălzirea sau consumarea bateriei e la fel că la telefon,stai pe Facebook, YouTube,scrii mesaje și vorbești cu el,asta nu înseamnă că se strică ( la un moment dat toate dispozitivele cedează) dar unele dintre ele au o viață utilă bunișoară.
Și eu am avut un Becker și continui să îl am,am fost foarte mulțumit,dar de când cu tableta și cu preluare locații direct din Google maps,nu o schimb pentru nimic.
Merg destul de des în orașe mari precum Madrid, Barcelona, Valencia etc și nu am probleme cu semnalul,iar recalcularea unei rute ( in caz de iei o ieșire greșită Intr o rotundă etc) e aproape instantanee. ( 2GB de memorie RAM, folosiți aproape integral pentru apk Igo Primo)
Oricum, decizia îți aparține,noi aici doar sugerăm!
Daniel Cristea
Mesaje: 370
Membru din: Vin Apr 20, 2018 8:03 am
6
Has thanked: 16 ori
Been thanked: 436 ori

#8

Dum Ian 13, 2019 4:17 pm

Parere personala ! Daca este sa aleg intre 2 navigatoare ce receptioneaza ok semnalul satelit ambele cu indeajuns mem ram si rom unul cu Windows si celalalt cu Android Intotdeauna voi alege Win ul ! Voi pune pe plan secund diferenta de viteza a procesoarelor...
petrica 2
Mesaje: 36
Membru din: Mar Iun 06, 2017 9:04 am
6
Been thanked: 1 data

#9

Mie Ian 16, 2019 9:51 am

am un gps tomtom xl live pot sa al aduc la viata se aprinde si palpae un x rosu pe ecran
Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii”