conversie Media Display in Media Nav

claudiuamvic
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Oct 06, 2018 7:29 pm
5

#1

Lun Ian 30, 2023 9:01 am

Va salut! Poate cineva sa ma ajute pentru a realiza conversia Media Display ( detin de curand o Dacia Jogger ) in Media Nav? Acum unitatea are instalata versiunea software 6.0.9.7
morga4fun
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mar 10, 2021 9:21 am
3
Has thanked: 5 ori

#2

Mie Feb 01, 2023 6:22 am

claudiuamvic scrie:
Lun Ian 30, 2023 9:01 am
Va salut! Poate cineva sa ma ajute pentru a realiza conversia Media Display ( detin de curand o Dacia Jogger ) in Media Nav? Acum unitatea are instalata versiunea software 6.0.9.7
Pare ca nimeni nu doreste sa ajute cu un tutorial caci prefera sa incaseze bani pt asta... Ca dezavantaje majore pretul cerut pentru conversie este relativ apropiat de cel al Dacia - nu exista info trafic si se pierde garantia; pentru o suma comparabila Dacia ofera actualizarea hartilor gratuit timp de 3 ani prin naviextras deci nu prea merita facut dupa decat daca masina e mai veche de 3 ani - procedura de actualizare harti va fi dificila sau contracost de la cei care fac si conversia...

Se pare ca NAVI se poate activa din MICOM insa nu va accepta harti fara licenta ca cele de aici de exemplu: https://www.gpsforum.biz/ deci trebuie rescris un soft modificat pentru deblocare.
Avatar utilizator
NeeK
Mesaje: 1047
Membru din: Lun Ian 02, 2017 4:06 pm
7
Localitate: Undeva
Has thanked: 344 ori
Been thanked: 2722 ori
Contact:

#3

Mie Feb 01, 2023 6:48 am

@claudiuamvic se poate face dar trebuie sa vii cu unitatea la mine.
@morga4fun total fals. Nu se pierde nici o garantie si nu e valoarea unei unitati conversia.
Daca era din MICOM pana acum toata lumea o activa. Insa e un proces complicat si cu sanse mari de blocare unitate daca nu stii exact ce sa faci si sa cunosti in detaliu sistemul.
EasyLink 283C37784R
MediaNav MN4 9.0.10.2
MediaNav MN3 Evolution 1.0.15.5
MediaNav MN2 Evolution 9.1.3 + Carbone
R-Link 2 v3.3 -> v9.0

*** Daca raspunsul meu ti-a fost util? Apasa butonul de Multumesc! ***
Lostboy
Mesaje: 284
Membru din: Lun Dec 26, 2016 9:08 pm
7
Has thanked: 160 ori
Been thanked: 62 ori

#4

Mie Feb 01, 2023 12:44 pm

Nu am avut de a face cu mn4 dar banuiesc ca:
1. activezi buton
2. stergi navi
3. instalezi versiunea ta , 0.9.6 7 sau cat ai (verisunea completa, doar cu basemap)
4. pui harti, poi si speedcam
morga4fun
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mar 10, 2021 9:21 am
3
Has thanked: 5 ori

#5

Mie Feb 01, 2023 3:35 pm

NeeK scrie:
Mie Feb 01, 2023 6:48 am
@claudiuamvic se poate face dar trebuie sa vii cu unitatea la mine.
@morga4fun total fals. Nu se pierde nici o garantie si nu e valoarea unei unitati conversia.
Daca era din MICOM pana acum toata lumea o activa. Insa e un proces complicat si cu sanse mari de blocare unitate daca nu stii exact ce sa faci si sa cunosti in detaliu sistemul.
Nu este valoarea unei unitati conversia ci este aproximativ diferenta dintre medie display si media nav, fara updates gratuite 3 ani cum sunt acum... Un MD transformat in MN presupun ca e cel mai simplu motiv pentru Dacia sa refuze garantia la unitate eventual, indiferent de motivul nefunctionarii...
morga4fun
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mar 10, 2021 9:21 am
3
Has thanked: 5 ori

#6

Mie Feb 01, 2023 3:52 pm

Lostboy scrie:
Mie Feb 01, 2023 12:44 pm
Nu am avut de a face cu mn4 dar banuiesc ca:
1. activezi buton
2. stergi navi
3. instalezi versiunea ta , 0.9.6 7 sau cat ai (verisunea completa, doar cu basemap)
4. pui harti, poi si speedcam
Putea fi un inceput de tutorial daca nu incepea cu "nu am avut de a face" :lol:

1. Adica activat din MICOM butonul NAVI? - Daca nu are harti se poate bloca?
2. ce inseamna sters - poate unii dau erase complet la caramida :))
3. Am instalat azi vers lui NEEK viewtopic.php?f=121&t=2053 pe MD si merge ok pana acum, sper sa fie mai stabil AA; imaginea are basemap inclus?
4. Hartile iGO de aici? https://www.gpsforum.biz/ De pus e vreun file manager ca la cele vechi sau tot cu un soi de upgrade.lgu generat?

Presupun ca la MICOM nu trebuie alte setari legate de harti, nefiind licente - prin posturi se mentiona deblocare unitate si rescriere firmware.
Avatar utilizator
NeeK
Mesaje: 1047
Membru din: Lun Ian 02, 2017 4:06 pm
7
Localitate: Undeva
Has thanked: 344 ori
Been thanked: 2722 ori
Contact:

#7

Mie Feb 01, 2023 3:56 pm

@morga4fun
Nu cred ca e diferenta dintre MD si MN. Uite ce inseamna pachet de upgrade intre ele pe un Duster (desigur ca include si aditional)
2023-02-01_174308.png
Legat de garantie ma refeream la garantia masinii. Evident ca daca schimbi radioul nu te duci la producator sa ii ceri garantia pe ce ai schimbat tu.
Pe de alta parte daca ai luat ceva si te deranjeaza dar continuii sa o folosesti doar de teama ca cineva iti reproseaza sau ca te va ameninta cu ceva. Din partea mea e cea mai mare prostie ... scuze ...
La Dusterul tatalui meu mai avea 2-3 ani de garantie si MediaNav-ul lui a fost cobaiul meu din prima zi de cand a luat masina.
A fost de multe ori in service si desigur ca au remarcat ca a fost modificat (avea logo foto cu nepotul, meniul total schimbat, navigatia la fel, video player, etc) si desigur au spus "ti-ai modificat-o" si asta a fost, garantia a mers pana la sfarsit la masina.
Dar nici nu a avut nevoie ... si nu va avea ... in caz de probleme la navigatie, sa mearga la ei.

Si apropo hartile de iGO nu trebuie sa traversezi planeta sa le gasesti ... sunt si aici disponibile:
viewforum.php?f=16
EasyLink 283C37784R
MediaNav MN4 9.0.10.2
MediaNav MN3 Evolution 1.0.15.5
MediaNav MN2 Evolution 9.1.3 + Carbone
R-Link 2 v3.3 -> v9.0

*** Daca raspunsul meu ti-a fost util? Apasa butonul de Multumesc! ***
morga4fun
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mar 10, 2021 9:21 am
3
Has thanked: 5 ori

#8

Sâm Feb 04, 2023 7:11 am

NeeK scrie:
Mie Feb 01, 2023 3:56 pm
@morga4fun
Nu cred ca e diferenta dintre MD si MN. Uite ce inseamna pachet de upgrade intre ele pe un Duster (desigur ca include si aditional)
2023-02-01_174308.png
Legat de garantie ma refeream la garantia masinii. Evident ca daca schimbi radioul nu te duci la producator sa ii ceri garantia pe ce ai schimbat tu.
Pe de alta parte daca ai luat ceva si te deranjeaza dar continuii sa o folosesti doar de teama ca cineva iti reproseaza sau ca te va ameninta cu ceva. Din partea mea e cea mai mare prostie ... scuze ...
La Dusterul tatalui meu mai avea 2-3 ani de garantie si MediaNav-ul lui a fost cobaiul meu din prima zi de cand a luat masina.
A fost de multe ori in service si desigur ca au remarcat ca a fost modificat (avea logo foto cu nepotul, meniul total schimbat, navigatia la fel, video player, etc) si desigur au spus "ti-ai modificat-o" si asta a fost, garantia a mers pana la sfarsit la masina.
Dar nici nu a avut nevoie ... si nu va avea ... in caz de probleme la navigatie, sa mearga la ei.

Si apropo hartile de iGO nu trebuie sa traversezi planeta sa le gasesti ... sunt si aici disponibile:
viewforum.php?f=16
Da, fiecare isi poate asuma doar sa fie aware ca pierde garantia unitatii. La Logan3 era 100E dif intre MD si MN cand l-am luat; hardware probabil singura diferenta sunt doar cele 2 tweetere din fata.

Legat de update harti postconversie pe langa know-how e vorba si de procedura de actualizare care sigur e mai riscanta si anevoioasa decat prin Naviextrass deci clar merita achizitionat la inceput - sunt fraieri cei de la Dacia ca nu vor sa monetizeze ei conversia si post vanzare cum face Tesla de exemplu cu diverse servicii. Oricum nu merita MN caci nu are info trafic.

La MD meu am pus ultima versiune si deja a crapat AA dupa ce am dat cu spatele, bug care nu era pe vers veche - deci la cate pb sunt in general cu generatia noua altele noi mai lipseau :)) - o sa mai vad daca apare pb.

Pe Logan 2 reparasem relativ usor MN prin ddt4all dupa mesajul cu connect diag tool, facusem si tutorial de activat alarma integrata caci sharing is caring - dar acum cu gw nu mai am timp sa risc sa sap...

@NeeK Apropos de alarma integrata pe claxon am activat setare pe L3 cand era inca deblocat gw de dealer si functioneaza semnalizarea luminoasa insa nu am reusit sa identific pinul din BCM C1A pt masa releu claxon; vreo idee? Pinouts la BCM T4 pentru L2 gasisem de pe piata mercosur - acolo se vindea ca optiune pare.
Avatar utilizator
NeeK
Mesaje: 1047
Membru din: Lun Ian 02, 2017 4:06 pm
7
Localitate: Undeva
Has thanked: 344 ori
Been thanked: 2722 ori
Contact:

#9

Sâm Feb 04, 2023 4:17 pm

@morga4fun
Nu stiu ce oferta ai avut tu, dar de curiozitate am cautat, si acum asa arata pentru Logan 3:
2023-02-04_174143.png
Legat de TMC toata lumea stie ca pe aproape orice GPS pe Romania nu e functional.
Ca sunt unii producatori de sisteme de navigatie ce si-au implementat propriul sistem TMC cum sunt cei de la Renault pe sistemele R-Link 2 cu TomTom Trafic Control sub abonament si care si acesta nu mai e functional de vreo jumatate de an e alta poveste.
Apropo daca te intereseaza mult acest TMC, ar trebui sa te gandesti sa investesti intr-un Austral ce deja are ce iti doresti ... sistemul nou Open RLink ce functioneaza pe harti online de la Google si cu abonament. Nu mai faci update de harti, dar nici daca nu ai abonament nu numai ca nu ai navigatie dar nu ai functional pilotul automat. Asta ca sa te faca dependent si sa te doara cand nu platesti.
O sa va fie dor de un update de harti si sa mergi cu el offline fara dureri de cap unde vrei chiar si in Sahara.

Legat de bug pe x.0.9.8, multumim de info. Nu am auzit plangandu-se niciunul de asta, dar poate e ceva particular la tine.

Nu stiu nici un pin pe BCM sa dea comanda la claxon din cate imi aduc aminte, dar nu m-a interesat acest aspect ce ii drept.
Ultima oară modificat Dum Feb 05, 2023 2:13 pm de către NeeK, modificat 1 dată în total.
EasyLink 283C37784R
MediaNav MN4 9.0.10.2
MediaNav MN3 Evolution 1.0.15.5
MediaNav MN2 Evolution 9.1.3 + Carbone
R-Link 2 v3.3 -> v9.0

*** Daca raspunsul meu ti-a fost util? Apasa butonul de Multumesc! ***
morga4fun
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mar 10, 2021 9:21 am
3
Has thanked: 5 ori

#10

Dum Feb 05, 2023 1:43 pm

Mersi, de TMC in afara ziceam; oricum WAZE e de baza pt navigatie oriunde e retea de date...
Scrie răspuns

Înapoi la “Dacia/ Renault/ Nissan softuri si harti”