Harti Nissan LCN1

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Andrei V
Site Admin
Mesaje: 185
Membru din: Dum Dec 11, 2016 8:48 pm
7
Localitate: Leipzig
Has thanked: 60 ori
Been thanked: 247 ori
Contact:

Administrare

Moderare

#46

Dum Noi 05, 2017 8:21 pm

Revin cu info (putin amuzante)!

Inainte sa comand cardul, am citit toate detaliile, cum sa nu fie "facatura", ce tip de reader trebuie folosit, cum se folosesc comenzile in Linux etc. Practic am citit toate detaliile, dar la unul nu am fost atent. Am comandat un card de 16GB :oops: Peste tot scrie ca trebuie de 32GB sau de 64GB.

Dar, am mai facut niste teste. Ciudat este ca in linux, am urmat pasii, si primesc mesaj afirmativ. CID-ul a fost modificat cu succes. Problema este ca atunci cand il scot si reintroduc in reader, CID-ul nu apare ca fiind schimbat.

Am zis sa testez de exp cu un card de la un alt producator, doar pentru a vedea daca primesc acelasi mesaj de eroare. Am folosit cardul meu Kingston de 32GB din telefonul propriu, iar mesajul primit a fost diferit, facand referire in mod clar la faptul ca nu folosesc un card Samsung original.

Am comandat tot in aceasta seara un nou card de 32GB. Pretul este destul de mare cred (18EURO), dar sincer aici in DE se simt diferit preturile, si oricum cam astea sunt si la alti producatori Asa ca optiunile erau oricum limitate.
Voi reveni cu info cand ajuge cardul de 32GB. Intre timp, aveti liber sa radeti de pățania mea.
Avatar utilizator
adrb
Mesaje: 50
Membru din: Vin Mar 03, 2017 1:41 am
7
Has thanked: 23 ori
Been thanked: 75 ori

#47

Dum Noi 05, 2017 11:01 pm

Sincer, nu găsesc nimic amuzant.
Din ce am citit până acum, comenzile pentru rescrierea cid-ului, care sunt detaliate pe destule forumuri, sunt DOAR pentru cardurile Samsung Evo+.
De asemenea, este necesar un card Samsung Evo+ pus în circulație mai demult, sau produs în Filipine, dar tot ceva mai demult, deoarece se pare că la noile carduri Samsung a blocat posibilitatea de rescriere a cid-ului.

Nu aș paria că există o legătură cauzală între epuizarea unor astfel de carduri, și creșterea bruscă a prețurilor cardurilor pentru navigație pe ebay, dar nici nu aș elimina posibilitatea, pentru că altfel nu mi-o pot explica.
Concret, pe 25 octombrie eu am plătit 25 lire cardul plus încă 3 transportul (cumpărat dela un vânzător din UK), iar azi prețurile văd că sunt explodate.

Până la urmă, cred că unica soluție pentru "ieftinirea" navigației ar putea fi cumpărarea unui card piratat cu ultima versiune disponibilă, citirea cid-ului său, cumpărarea unui pachet de carduri cu acest cid de la vreo fabrică din China (sunt destule oferte pe ebay de carduri cu custom cid ), crearea noilor carduri de navigație, și sheruirea costurilor în interiorul unui grup cât mai numeros de interesați (asta ar presupune ceva de genul creării de privilegii de download pentru user-ii care achită o subscripție, de exemplu).
...Și, bineînțeles, cineva care să se ocupe de toată tărășenia...
Sincer, îmi pare a fi o soluție teoretic posibilă, dar cu probabilitate ce tinde spre zero...

Continui să țin 2 dește'ncrucișate ca să-ți funcționeze rescrierea pe noul card pe care-l aștepți...
Avatar utilizator
adrb
Mesaje: 50
Membru din: Vin Mar 03, 2017 1:41 am
7
Has thanked: 23 ori
Been thanked: 75 ori

#48

Dum Noi 05, 2017 11:30 pm

Și ar mai fi ceva de zis privind update-urile Nissan: cel 2016-2017 conține, cred, Q4-2015, în vreme ce sunt deja disponibile hărțile Q3-2017 dela Navteq.
Eu am cumpărat cardul pentru că Juke-ul meu avea radioul de tip vechi, și când i l-am schimbat cu un LCN1, acesta mi-a venit cu un card 2010 care nu avea harta României.
Avatar utilizator
Andrei V
Site Admin
Mesaje: 185
Membru din: Dum Dec 11, 2016 8:48 pm
7
Localitate: Leipzig
Has thanked: 60 ori
Been thanked: 247 ori
Contact:

Administrare

Moderare

#49

Lun Noi 06, 2017 7:37 am

Eu am LCN1 tot pe nissan Juke. Are harti din 2010, fara RO. Deci avem acelasi card original. Aici in DE e ok. Dar trebuie neaparat sa le fac update pt. se lucreaza mult aici si sunt f multe drumuri noi.
Avatar utilizator
Andrei V
Site Admin
Mesaje: 185
Membru din: Dum Dec 11, 2016 8:48 pm
7
Localitate: Leipzig
Has thanked: 60 ori
Been thanked: 247 ori
Contact:

Administrare

Moderare

#50

Mar Noi 21, 2017 6:36 pm

Daca prima patanie nu a fost amuzanta, urmatoarea cu siguranta este,
Dupa cum am scris mai sus, am comandat un card Sasmung Evo de 32GB. Problema e ca nu a venit, asa ca am contactat vanzatorul pentru a rezolva situatia. Mi-au raspuns si mi-au trimis altul imediat. Ieri am iesit din casa, am verificat posta si am gasit un plic de la ei, in care era cardul comandat de mine. Insa, avand treaba, l-am lasat acolo in ideea ca atunci cand vin sa il iau sus, ca sa nu il car peste tot cu mine. Dar seara cand am venit, ia plicul de unde nu-i.
Da, intelegeti bine. Cineva mi-a furat cardul din cutia postala, cu toate ca aceasta e inchisa cu cheie. Ma asteptam la toate, doar la asta nu.Mai ales in Germania fiind.
Morala e ca poti locui in cea mai civilizata tara, ca tot trebuie sa iti pazesti spatele de hoti. Pana imi rezolv problema cu posta, voi cauta un astfel de card intr-un magazin din apropiere.
karenkh
Mesaje: 6
Membru din: Lun Ian 02, 2017 4:39 pm
7

#51

Lun Noi 27, 2017 7:06 pm

Deci aveam vreo solutie sa descarcam niste harti actualizate pt JUke-urile noastre? Eu le am din 2013, toata europa si nu ma deranjeaza atat de tare incat sa platesc.
Avatar utilizator
amami
Mesaje: 1047
Membru din: Vin Dec 16, 2016 4:58 pm
7
Has thanked: 15 ori
Been thanked: 1249 ori

#52

Lun Dec 04, 2017 7:33 pm

IMG-20171204-WA0001.jpg
Poate cineva sa imi spuna pentru ce sistem este cardul acesta? Este de la un Nissan Juke.
Mersi
Nu imi trimiteti mesaje in privat pentru probleme care se pot rezolva pe forum.
Daca am timp, voi raspunde pe forum, poate sa ajute si alte persoane.
Avatar utilizator
Andrei V
Site Admin
Mesaje: 185
Membru din: Dum Dec 11, 2016 8:48 pm
7
Localitate: Leipzig
Has thanked: 60 ori
Been thanked: 247 ori
Contact:

Administrare

Moderare

#53

Lun Dec 04, 2017 10:03 pm

Luandu-ma dupa data hartii, este pentru Nissan LCN1 . Acelasi card il am si eu in Nissan-ul meu.
costel_mcb
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 08, 2017 7:56 pm
6

#54

Vin Dec 08, 2017 8:11 pm

salut, are cineva harti pentru un LCN2.0A? Am montat pe nissan juke, navigatie achizitionata de la dezmembrari si nu are nici un fel de card. Am gasit pe un forum rusesc KE288-LCNKEV2_EUROPE_2016 asta, le-am pus pe un card dar nu zice nimic cand bag cardu in el. cand am schimbat cid, nu s-a schimbat si ultima cifra (checksum) in loc de 00 la urma e 01.

LCN2.0A(facut de boch) e nissan conect 2 sau 3?
cardul ar trebui sa mearga daca nu are si ultima cifra schimbata?
folderul cryptnav pur si simplu il copii pe card si atat?

multumesc anticipat!!!
bogdancornel
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Dec 09, 2017 7:08 am
6
Has thanked: 1 data

#55

Sâm Dec 09, 2017 7:28 am

Salut!
Am un Quasqai a cărui voce de navigație este în engleză britanică. Problema este că atunci cand sunt obosit sau pierdut în gânduri, nu mai pricep nimic din ce spune individa aia cu accentul ei ciudat. Nu am nici cea mai mică idee cum pot schimba cu o variantă de voce în limba română, pe care natural aș întelege-o fără efort. Nu există setări privind înlocuirea vocii în softul mașinii. Probabil doar pe card pot fi suprascrise fisierele de voce? De unde ar putea fi luate?!
Avatar utilizator
Andrei V
Site Admin
Mesaje: 185
Membru din: Dum Dec 11, 2016 8:48 pm
7
Localitate: Leipzig
Has thanked: 60 ori
Been thanked: 247 ori
Contact:

Administrare

Moderare

#56

Sâm Dec 09, 2017 9:41 am

Nu exista voce in romana pentru acest model.
Avatar utilizator
amami
Mesaje: 1047
Membru din: Vin Dec 16, 2016 4:58 pm
7
Has thanked: 15 ori
Been thanked: 1249 ori

#57

Dum Ian 14, 2018 1:20 pm

Noua versione v.8 pentru LCN1
LCN1 V.8.JPG
Hidden Content
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.

MICRA……….. (from 2009 to 2013)
NOTE………… .(from 2009 to 2013)
CUBE…………. (from 2009 to 2012)
QASHQAI……. .(from 2009 to 2013)
QASHQAI +2… (from 2009 to 2013)
JUKE…………. (from 2010 to 2013)
LCN1.JPG

new link added
Ultima oară modificat Lun Mai 28, 2018 5:22 pm de către amami, modificat 1 dată în total.
Nu imi trimiteti mesaje in privat pentru probleme care se pot rezolva pe forum.
Daca am timp, voi raspunde pe forum, poate sa ajute si alte persoane.
karenkh
Mesaje: 6
Membru din: Lun Ian 02, 2017 4:39 pm
7

#58

Mie Ian 24, 2018 5:27 pm

Multumim! Deci avem linkurile si au si CID (ce o mai fi si acesta, habar n-am), care sunt pasii urmatori? Doar copiez fisierele pe un card de 8Gb? Sunt fata si habar n-am! Ma puteti ajuta?
karenkh
Mesaje: 6
Membru din: Lun Ian 02, 2017 4:39 pm
7

#59

Mie Ian 24, 2018 6:13 pm

Est adevarat ce am citit pe net k, daca introduci in navigatie un alt card decat cel original, risti sa blochezi/strici intreg device-ul?
Avatar utilizator
amami
Mesaje: 1047
Membru din: Vin Dec 16, 2016 4:58 pm
7
Has thanked: 15 ori
Been thanked: 1249 ori

#60

Mie Ian 24, 2018 7:57 pm

Nu se risca sa se blocheze nimic la introducerea unui card care nu este original.
In linkul de mai sus cu versiunea v.8 se gaseste continutul unui card original impreuna cu CID-ul aferent.
Eu am facut un card si l-am introdus intr-un nissan Juke 2011 si merge foarte bine.
Pentru a face sa functioneze, este nevoie de un card Samsung la care se poate modifica CID si un pc cu SO Linux.
Instructiuni :
1 - Card samsung

2 - Formatezi cardul FAT32 (in windows) si copiezi folderul cryptnav in rrot

3 - Instalezi Ubuntu 32/64 (64 eu asta am folosit)

4 - open terminal

5 - Verifici drepturile de executie cu comanda "ll".

Trebuie sa ai pe langa atributele "r", "w" si un "x".
Daca nu apare un x, scrie: "chmod 777 mmc32" daca ai linux 32 sau "chmod 777 mmc64" daca ai linux 64.
Verifica iar drepturile iar cu "ll"

6 - Insereaza SD-ul in slot. Comanda in terminal "df" si verifica numele cardului.
Undeva jos de tot trebuie sa apara /dev/mmcblk0p1, daca iti apare /dev/sdb1 nu este bun PC/Laptop si nu poti modifica CID.
Sufixul p"numar"reprezinta partitia de pe card, deci nu ne intereseaza, folosim doar "/dev/mmcblk0".

Pentru a citi CID-ul din SD original:
cat /sys/block/mmcblk0/device/cid
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

7 - Pentru a schimba CID Comanda in Terminal:

- pentru linux 32
sudo ./mmc32 prog_cid /dev/mmcblk0 xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

- pentru linux 64
sudo ./mmc64 prog_cid /dev/mmcblk0 xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Writing new CID: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Success! Remove and reinsert SD card to check new CID.


Pentru a citi CID-ul din SD modificat:
demontati SD-ul din linux si il scoateti din cititorul SD PC, apoi il inserati in PC
cat /sys/block/mmcblk0/device/cid
va trebui sa afiseze noul CID xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Scoateti cardul si.. il introduceti in navigatie
Nu imi trimiteti mesaje in privat pentru probleme care se pot rezolva pe forum.
Daca am timp, voi raspunde pe forum, poate sa ajute si alte persoane.
Scrie răspuns

Înapoi la “Dacia/ Renault/ Nissan softuri si harti”