Firmwares Dacia MediaNav - Downgrade, Upgrade sau Rescriere

Scrie răspuns
Avatar utilizator
NeeK
Mesaje: 1047
Membru din: Lun Ian 02, 2017 4:06 pm
7
Localitate: Undeva
Has thanked: 344 ori
Been thanked: 2696 ori
Contact:

#91

Mie Noi 13, 2019 7:13 pm

Ce inseamna nu trece de 6.0.3?
Tu esti deja in 6.0.3 ... unde se opreste?
USB-ul inainte de orice scriere pentru upgrade-uri TREBUIE OBLIGATORIU formatat rapid FAT32.
USB-ul nu mai mare de 32GB si e bine de avut un USB de brand bun sa nu ai surprize, cum ar fi SandDisk. De evitat USB-urile vechi si chinezariile. Va jucati cu blocarea unitatii folosind USB-uri no name si vechi.
EasyLink 283C37784R
MediaNav MN4 9.0.10.2
MediaNav MN3 Evolution 1.0.15.5
MediaNav MN2 Evolution 9.1.3 + Carbone
R-Link 2 v3.3 -> v9.0

*** Daca raspunsul meu ti-a fost util? Apasa butonul de Multumesc! ***
florance67
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 20, 2017 10:43 am
6
Has thanked: 17 ori
Been thanked: 7 ori

#92

Vin Noi 15, 2019 4:37 am

Mulțumesc de informații,ieri am reușit cu stick sandisk.
07wnb
Mesaje: 317
Membru din: Joi Dec 22, 2016 2:23 pm
7
Has thanked: 76 ori
Been thanked: 292 ori

#93

Sâm Feb 08, 2020 12:39 pm

Salut @NeeK
Vin si eu la tine cu urmatoarea problema:A venit cineva la mine cu o Dacia Lodgy cu Medianav.Problema lui din ce mi-a spus:a avut un stick cu muzica pe care fiul lui l-a sters si el nu a stiut.Cand l-a bagat in navigatie pe medianav a aparut o imagine cu multe patratele(banuiesc ca micommanager).S-a panicat si a scos stickul si navigatia a intrat in connect diag tool.A fost la reprezentanta Dacia,cat de cat i-au facut-o,dar nu mai putea intra in meniul navigatiei,butonul I Agree era inactiv,navigatia se restarta din timp in timp,plus in difuzoare se auzea un dublu DING foarte enervant.Pe el asta il enerva cel mai mult,fiind masina firmei,el fiind un fel de distribuitor,deci drumuri zilnice si lungi cu masina.Cand m-am uitat la versiunea software,avea 1.0.2.,ceea ce eu nu am mai intalnit,dar am citit ca este foarte veche.L-am intrebat daca a vrut sa faca ceva update,dar a zis ca nu.Oricum eu am studiat problema,citind toate topicurile legate de Medianav,adica mai binezis am recapitulat,deoarece citesc cam tot ce apare nou.
Acum ce am facut eu:am descarcat toate variantele de firmware de aici pana la 4.1.0,deoarece nu puteam sa fac amprentarea.Am facut un update la 4.0.3,nu am vrut sa fac direct la 4.1.0.,sa nu fiu apoi nevoit sa fac downgrade apoi.Am terminat upgrade in ambii pasi pt. 4.0.3,dar tiuitul nu a disparut Dar softul de navigare a mers si imi pare rau ca nu am facut atunci amprentarea.Apoi a aparut o eroare in meniul de navigare si iar a devenit gri butonul I Agree.
Am intrat in navigatie cu USB Depanare,am sters folderul SAVE,apoi restart navigatie si dingul a disparut.A mers iarasi si navigarea si iarasi nu am facut amprentarea.M-am gandit ca cineva a vrut sa faca update la harti fara sa deblocheze softul de navigare,asa ca am intrat iarasi cu USB depanare si am deblocat softul.Acum omul se grabea sa plece,fiind multumit ca a scapat de DING-ul care il zapacise.Acum eu oricum i-am facut backup la toate folderele Storage card pe care le-am urcat pe net.As vrea daca poti sau daca ai timp sa vezi despre ce e vorba si sa imi dai un sfat.Deci daca sterg SAVE si crash.txt am vazut ca mrge navi ,iar apoi da eroarea de care am vorbit "Error occured.........." ceva genul Stiu ca trebuie sa fie o neconcordanta intre harti si licente.Daca imi dai ceva sfaturi te ascult,omul fiind dispus sa revina Cel putin a fost super multumit cu ce am facut pana acum.Nu am mai facut update de harti sau altceva,doar deblocare la firmware 4.0.3.
Aici link cu backup.Fisierul crash.txt alaturat folderlor Storage Card este cel initial pana sa sterg SAVE si pe acesta,l-am copiat sa pot sa il studiez Stiu ca daca softul merge bine ,acesta nu are ce cauta acolo
https://dfiles.eu/files/qf0gp2v6d
Avatar utilizator
NeeK
Mesaje: 1047
Membru din: Lun Ian 02, 2017 4:06 pm
7
Localitate: Undeva
Has thanked: 344 ori
Been thanked: 2696 ori
Contact:

#94

Sâm Feb 08, 2020 1:11 pm

@07wnb
Connect Diag Tool apare doar daca sa jucat prin acel MICOM si a apasat butoane la intamplare cum ar fi si Clear Virgin, etc...
Acum daca sa restabilit e OK cu problema asta.
DING-ul acela e de la depasire limita de viteza. Se poate dezactiva intrand in Navi/Avertismente si dezactivare prima optiune de sus. Nu imi aduc aminte dar parca se numeste Avertizare Acustica. Asta e tot. Eu o pun implicit pe Off mereu.
Tu poti sa ii faci upgrade in siguranta la ultima versiune 4.1.0 fara probleme.
Problema de buton gri de Accept e de la harti ca au fost updatate. Cu deblocare de pe USB Depanare se rezolva problema simplu.
Am sa ma uit la Backup-ul tau si iti spun ce si cum mai tarziu.
EasyLink 283C37784R
MediaNav MN4 9.0.10.2
MediaNav MN3 Evolution 1.0.15.5
MediaNav MN2 Evolution 9.1.3 + Carbone
R-Link 2 v3.3 -> v9.0

*** Daca raspunsul meu ti-a fost util? Apasa butonul de Multumesc! ***
07wnb
Mesaje: 317
Membru din: Joi Dec 22, 2016 2:23 pm
7
Has thanked: 76 ori
Been thanked: 292 ori

#95

Sâm Feb 08, 2020 1:39 pm

Corect.Si eu am zis ca a umblat prin MICOM,dar el a zis ca nu.DING-ul nu cred ca e din avertizari deoarece il facea in permanenta,chiar stationat.Sructura hartilor ar fi OK,si se pare ca sunt cele originale fiind din 2011.Licente sunt doar cele originale dupa cate vad eu.Problema e ca eroarea o dadea si pana sa ii fac deblocarea.Oricum astept sfatul tau,apoi sa ii fac iarasi update la 4.1.0.Eu am si un backup de la altcineva la Storage Card4 de la 4.1.0.Sa vedem daca ii inlocuiesc total folderul NNG ,o sa mai faca la fel?
Oricum pana ne mai gasim mai dureaza,serviciul la amandoi.Astept intai sfatul tau dupa ce studiezi fisierele Merci!
-----------------
Deblocarea i-am facut-o si tot asa se manifesta.Prima oara merge,apoi apare eroarea si butonul devine inactiv.Prima oara cand a disparut dingul,nici macar nu intrasem in meniul de navigatie,doar am sters SAVE si crash.txt,apoi restart navi din USB depanare.Dupa update dingul se auzea instantaneu.Bine ca macar de ala a scapat.Eu am evitat sa intru in MICOM,stiind ca este periculos daca nu stii ce faci.Imi place intai sa studiez la greu si apoi sa ma apuc de treaba.Si nu numai aici pe forum sunt n forumuri si inveti multe din sfaturile si greselile altora.
Avatar utilizator
NeeK
Mesaje: 1047
Membru din: Lun Ian 02, 2017 4:06 pm
7
Localitate: Undeva
Has thanked: 344 ori
Been thanked: 2696 ori
Contact:

#96

Sâm Feb 08, 2020 3:37 pm

@07wnb
Imi place stilul tau, ca e exact si al meu.
M-am uitat in Backup-ul facut de tine, excelent. Dupa cum vad eu s-a incercat instalarea a ceva, ca a ramas in Storage Card3 ceva. Acesta trebuie sa fie gol. Sterge tot de acolo.
In rest pare curat, dar cred ca a ramas cu ceva de la ce sa vrut instalat, de da rateuri. Sterge tot din Storage Card2 si Storage Card3 si fa un restart. Storage Card2 o sa se regenereze, o sa piarda posturile si setarile personale dar vezi daca dispare si acel DING si daca isi mentine apoi deblocarea.
Oricum deblocarea nu e pentru 4.0.3. De aceia iti recomand aducerea la 4.1.0, deblocat din nou si daca se continua cu problemele sters cele doau partitii mentionate mai sus si un restart.
Eu zic ca dupa asta nu ar mai trebui sa faca probleme.
EasyLink 283C37784R
MediaNav MN4 9.0.10.2
MediaNav MN3 Evolution 1.0.15.5
MediaNav MN2 Evolution 9.1.3 + Carbone
R-Link 2 v3.3 -> v9.0

*** Daca raspunsul meu ti-a fost util? Apasa butonul de Multumesc! ***
07wnb
Mesaje: 317
Membru din: Joi Dec 22, 2016 2:23 pm
7
Has thanked: 76 ori
Been thanked: 292 ori

#97

Sâm Feb 08, 2020 3:46 pm

O să fac ce ai zis. Oricum dingul a dispărut după primul restart. I-am spus să mă anunțe dacă mai apare. Rămâne să rezolv cu softul de navigare. O să te tin la curent cu ce am făcut. Merci și "succesuri"!
Avatar utilizator
NeeK
Mesaje: 1047
Membru din: Lun Ian 02, 2017 4:06 pm
7
Localitate: Undeva
Has thanked: 344 ori
Been thanked: 2696 ori
Contact:

#98

Vin Feb 14, 2020 7:30 pm

Am gasit un subiect interesant, dar care ar trebui sa ne dea de gandit bine de tot ..... nu mai spun de acele masini conectate la internet.

https://digg.com/video/how-to-hack-a-car

ori



N-am stiut unde s-ar potrivi mai bine de postat, asa ca ....
EasyLink 283C37784R
MediaNav MN4 9.0.10.2
MediaNav MN3 Evolution 1.0.15.5
MediaNav MN2 Evolution 9.1.3 + Carbone
R-Link 2 v3.3 -> v9.0

*** Daca raspunsul meu ti-a fost util? Apasa butonul de Multumesc! ***
Avatar utilizator
NeeK
Mesaje: 1047
Membru din: Lun Ian 02, 2017 4:06 pm
7
Localitate: Undeva
Has thanked: 344 ori
Been thanked: 2696 ori
Contact:

#99

Sâm Feb 15, 2020 5:45 am

ATENTIE:

Se pare ca si cu noua versiune 1.0.13.3, ce se spera a repara bug-urile din 1.0.13.2, apar alte probleme. Unele se rezolva alte ies.
Se pare ca pierde conexiunea cu Bluetooth cand se conecteaza Android Auto.
Din cate citesc/vad pana acum cea mai stabila versiune pare a fi 1.0.13.1.
EasyLink 283C37784R
MediaNav MN4 9.0.10.2
MediaNav MN3 Evolution 1.0.15.5
MediaNav MN2 Evolution 9.1.3 + Carbone
R-Link 2 v3.3 -> v9.0

*** Daca raspunsul meu ti-a fost util? Apasa butonul de Multumesc! ***
ilie25
Mesaje: 73
Membru din: Mar Dec 27, 2016 4:11 pm
7
Has thanked: 33 ori
Been thanked: 10 ori

#100

Mar Apr 21, 2020 12:31 am

Salutare.Am un prieten care are o Dacia Logan 2016 editia de 10 ani si medianavu sa restartat in timp ce asculta pe radio si acum se deschide,apare logo si se restarteaza.Nu stie daca este Medianav Standard sau Evolution si nici ce Frimware sau bootloader are.Precizez ca aparatul nu a fost modificat in nici un fel,e exact cum a venit cu masina din fabrica.As vrea sa-l ajut ca imi este bun prieten si m-am gandit sa va cer ajutor aici ca stiu ca sunt multi baieti priceputi.Multumesc.
Avatar utilizator
NeeK
Mesaje: 1047
Membru din: Lun Ian 02, 2017 4:06 pm
7
Localitate: Undeva
Has thanked: 344 ori
Been thanked: 2696 ori
Contact:

#101

Mar Apr 21, 2020 7:25 am

Dupa cum povestesti ar trebui sa fie un MN1 ce fac astfel de probleme din senin.
Dar daca masina e din 2016 ar trebui sa fie un MN2!!!
EasyLink 283C37784R
MediaNav MN4 9.0.10.2
MediaNav MN3 Evolution 1.0.15.5
MediaNav MN2 Evolution 9.1.3 + Carbone
R-Link 2 v3.3 -> v9.0

*** Daca raspunsul meu ti-a fost util? Apasa butonul de Multumesc! ***
07wnb
Mesaje: 317
Membru din: Joi Dec 22, 2016 2:23 pm
7
Has thanked: 76 ori
Been thanked: 292 ori

#102

Mie Dec 02, 2020 4:38 pm

NeeK scrie:
Sâm Feb 08, 2020 1:11 pm
@07wnb
Connect Diag Tool apare doar daca sa jucat prin acel MICOM si a apasat butoane la intamplare cum ar fi si Clear Virgin, etc...
Acum daca sa restabilit e OK cu problema asta.
DING-ul acela e de la depasire limita de viteza. Se poate dezactiva intrand in Navi/Avertismente si dezactivare prima optiune de sus. Nu imi aduc aminte dar parca se numeste Avertizare Acustica. Asta e tot. Eu o pun implicit pe Off mereu.
Tu poti sa ii faci upgrade in siguranta la ultima versiune 4.1.0 fara probleme.
Problema de buton gri de Accept e de la harti ca au fost updatate. Cu deblocare de pe USB Depanare se rezolva problema simplu.
Am sa ma uit la Backup-ul tau si iti spun ce si cum mai tarziu.
Salut din nou @NeeK
A venit iarasi acel domn,cu aceeasi problema.Cred ca este a treia oara.Mereu nu are timp...
Problema cu acel "ding" ii apare dupa ce deconecteaza bateria (sau ramane fara).Azi am facut upgrade la 4.1.0,deblocare cu USB Depanare.Dupa ce sterg din Storage Card 2 folderul SAVE,nu mai face acel sunet,dar butonul "De Acord" ramane gri si nu pot intra in navigare.
Daca ii inlocuiesc tot folderul NNG s-ar putea remedia problema? Am descarcat de aici un backup.
Dupa restart din depanare apare aceeasi eroare pe navi si nu pot accesa meniul navi.
Eu am un backup,dar nu este curat.
"Error occured......Adress...."
Masina este din 2013,el astazi nu isi mai amintea ca a fost cu ea la reprezentanta (bla..bla..),blocata in diagtool.
In Storage Card 2 ,NNG, erau doua foldere:SAVE si SAVE corupted.
Ce imi este teama,de licente.Are vreo importanta daca sunt din 2012 sau 2013 in momentul in care schimb tot folderul NNG?
Deci sigur a umblat in ea dar nu vrea sa spuna.
nelu_242000
Mesaje: 525
Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:07 pm
7
Has thanked: 87 ori
Been thanked: 189 ori

#103

Mie Dec 02, 2020 5:15 pm

Fără licența originală, doar @NeeK te mai poate ajuta!
Avatar utilizator
NeeK
Mesaje: 1047
Membru din: Lun Ian 02, 2017 4:06 pm
7
Localitate: Undeva
Has thanked: 344 ori
Been thanked: 2696 ori
Contact:

#104

Mie Dec 02, 2020 5:51 pm

Salutare @07wnb
Problema butonului "De Acord" e de la licenta. Trebuie intrat cu interfata pe OBD sau in MICOM si vazut ce harta are setata si pusa licenta pentru tara respectiva. Licenta trebuie sa fie de MN1. Spune-mi ce tara ai si iti dau eu licenta daca vrei.
Poti pune NNG de la alta dar trebuie sa pui inapoi licenta orginala a unitatii.
Fiind un MN1 mi-e teama sa nu aibe probleme cu memoria NAND. Dar atata timp cat mai poti sterge si scrie e inca OK.
Storage Card2 se poate sterge deoarece contine doar setarile de utilizator si dupa restart se recreaza singur la loc pe default. Apoi verifica-i setarile de avertizare depasire viteza sa fie pe OFF.
EasyLink 283C37784R
MediaNav MN4 9.0.10.2
MediaNav MN3 Evolution 1.0.15.5
MediaNav MN2 Evolution 9.1.3 + Carbone
R-Link 2 v3.3 -> v9.0

*** Daca raspunsul meu ti-a fost util? Apasa butonul de Multumesc! ***
07wnb
Mesaje: 317
Membru din: Joi Dec 22, 2016 2:23 pm
7
Has thanked: 76 ori
Been thanked: 292 ori

#105

Joi Dec 03, 2020 6:31 am

Aici este backup la folderul NNG dupa update la 4.1.0 si deblocare.Inlocuite doar harti pt Romania.Masina este din 2013 si cred ca sunt licentele originale,dar nu cunosc corect istoricul navigatiei,nu stiu daca a mai fost umblat in ea.
https://mega.nz/file/d0pWUbCJ#s4C9a_Wu4 ... 0U-66m6ISU
Scrie răspuns

Înapoi la “Dacia/ Renault/ Nissan softuri si harti”