Diverse moduri de actualizare harti DACIA MediaNav

Scrie răspuns
Bazilic
Mesaje: 3
Membru din: Dum Sep 30, 2018 9:41 am
5
Has thanked: 2 ori
Been thanked: 3 ori

#61

Joi Oct 04, 2018 8:58 am

Salut,

Eu am instalat harti noi, cu metoda din urmatorul link:
https://www.youtube.com/watch?v=onp1e4-JPVM.
Mi se pare cea mai usoara metoda.
Totul functioneaza normal, hartile nu mai au nevoie de alte licente , totul se instaleaza foarte usor.
Dan Emil
Mesaje: 204
Membru din: Joi Ian 05, 2017 4:06 pm
7
Has thanked: 37 ori
Been thanked: 70 ori

#62

Joi Oct 04, 2018 11:04 am

@Bazilic da ,e o metoda simplă,usoara și fără riscuri pentru toți cei ce nu se pricep sa umble prin medianav.
Să ajuți pe cineva, nu te costa nimic, să mulțumești nici atât.
nelu_242000
Mesaje: 525
Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:07 pm
7
Has thanked: 87 ori
Been thanked: 189 ori

#63

Joi Oct 04, 2018 12:33 pm

Dacă se face prin fișierul upgrade.lgu este simplu, dar la mine de exemplu după 2 update-uri de hărți nu am mai putut sa fac amprenta pe stick.
Azi am avut timp de experimentat, și o sa revin mai târziu cu amănunte detaliate.
Avatar utilizator
NeeK
Mesaje: 1047
Membru din: Lun Ian 02, 2017 4:06 pm
7
Localitate: Undeva
Has thanked: 344 ori
Been thanked: 2718 ori
Contact:

#64

Joi Oct 04, 2018 12:55 pm

@Bazilic e aceasi metoda prezentata si aici
https://www.gpszone.ro/viewtopic.php?f= ... dd6f8df645

@Dan Emil din cate am disecat eu pana acum am gasit ca DEM (relieful) este dizabilitat in "data.zip". Singura metoda de a suprascrie setarile de aici fara a modifica acest fisier ar fi sa ai un "branding.zip" ce contine setari legate de DEM sau sa ai un folder ui_xxx cu setari modificate ce ar trebui sa suprascrie. Stiu ca exista si varianta crack-uiri nngnavi, dar cred ca e ultima alegere.
Ne poti pune un backup la Storage Card 2/4 sa analizam si vedem daca putem intelege ceva.
Am vazut ca spune-ai ca ai avut blocata unitatea si astfel ti-ai rezolvat-o? Care e povestea ta cu MediaNav-ul, macar sa invatam din greselile altora si sa nu le repetam, sau poate din vorba in vorba se gasesc si alte solutii.
EasyLink 283C37784R
MediaNav MN4 9.0.10.2
MediaNav MN3 Evolution 1.0.15.5
MediaNav MN2 Evolution 9.1.3 + Carbone
R-Link 2 v3.3 -> v9.0

*** Daca raspunsul meu ti-a fost util? Apasa butonul de Multumesc! ***
nelu_242000
Mesaje: 525
Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:07 pm
7
Has thanked: 87 ori
Been thanked: 189 ori

#65

Joi Oct 04, 2018 3:38 pm

Am revenit. Si eu sunt unul dintre care am decodat cu synctool , adica prin medianav toolbox unleashed. Toate au fost bune si frumoase pana când am facut al 2-lea update de harti cu here q2.
Dupa acest update nu am mai putut face amprenta pe stick.

Vazand la colegul @NeeK cateva tutoriale si utilitare si dupa discutii purtate cu el, am luat Total Commander-ul fara instalare si am intrat in WinCE. Acolo la harti am dat peste urmatoarea "gramada " de harti.
Hidden Content
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.

Si din versiunea Q1 si din versiunea Q2.
In WinCE am sters manual toate acele fisiere cu .mds si hartile .hnr. Pe celelante nu m-a lasat sa le sterg. Apoi am incercat sa fac amprenta si ca prin minune in 2 minute a fost gata.
Am mers la pc, si cu medianav toolbox unleashed am sters toate fisierele adaugate , harti, poi, speedcam, tmc.
Am mers la masina si am dezinstalat toate hartile din medianav. Apoi cu TTCMD (Total Commander) am intrat in WinCE si am copiat manual toate hartile si licentele.
Toul functioneaza ca in prima zi când am luat masina.

@NeeK iti multumesc pt timpul acordat.
Multumesc si celorlanti de pe celalant topic de "Firmware + Actualizare Harti".

Acum, vreau sa fac urmatoarea observatie referitor la licentele care se copiaza prin deblocarea cu upgrade_lgu.
Hidden Content
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
asa am avut eu, mentionez ca dupa ce am sters cele 2 licente (cu rosu) s-a putut conecta la Toolbox-ul Dacia cel original.

In momentul de fata am urmatoarele licente
Hidden Content
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
, in care licenta pt Ro este cea cu problema, nu recunoaste in Dacia Toolbox. Am sterso si totul este ok.

Ce vreau sa spun, amandoua variante sunt simple. Si eu tot prin Toolbox Unleashed am decodat si adaugat harti.
Dar! Dupa ce nu am mai putut face amprenta am inceput sa sap in stanga si in dreapta.
Am gasit varianta cu TTCMD si pot zice ca este cea mai simpla si sigura varianta, trebuie putine cunostinte despre structura iGO, parerea mea!

Sper ca nu v-am plictisit si mai sper sa nu fie prea greoaie explicatiile mele. Toate cele bune.
Dan Emil
Mesaje: 204
Membru din: Joi Ian 05, 2017 4:06 pm
7
Has thanked: 37 ori
Been thanked: 70 ori

#66

Joi Oct 04, 2018 5:31 pm

@Neek incerc când prind calculatorul liber sa împachetez back-upul și să ți-l trimit.
Să ajuți pe cineva, nu te costa nimic, să mulțumești nici atât.
Avatar utilizator
NeeK
Mesaje: 1047
Membru din: Lun Ian 02, 2017 4:06 pm
7
Localitate: Undeva
Has thanked: 344 ori
Been thanked: 2718 ori
Contact:

#67

Vin Oct 05, 2018 10:39 am

Bravo @nelu_242000 , ma bucur ca ai reusit si astfel pare ca se confirma ca nu musai trebuie facuta suma de control cu Unleashed. Sa inteleg ca ai sters absolut TOATE fisierele md5 de peste tot din Content si License?

Am sa fac un test si la mine, sa pun doar acest fisier "sync_files.ini" de la Unleashed si sa vad de se deblocheaza amprentarea.
EasyLink 283C37784R
MediaNav MN4 9.0.10.2
MediaNav MN3 Evolution 1.0.15.5
MediaNav MN2 Evolution 9.1.3 + Carbone
R-Link 2 v3.3 -> v9.0

*** Daca raspunsul meu ti-a fost util? Apasa butonul de Multumesc! ***
nelu_242000
Mesaje: 525
Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:07 pm
7
Has thanked: 87 ori
Been thanked: 189 ori

#68

Vin Oct 05, 2018 12:03 pm

@NeeK. Nu cred ca e nevoie sa copiezi și tu acel fișier.
Prima oara am șters .md5 și . hnr atât m-a lăsat.
Cred ca fișierele copiate prin toolbox doar prin toolbox pot fi eliminate!
Apoi am făcut amprenta în 2 minute. La PC am șters cu toolbox unleashed tot ce am adăugat eu și apoi dezinstalat din medianav.
Apoi am intrat în wince am verificat sa nu mai am .md5, apoi am copiat manual tot.
Am făcut din nou amprenta, și azi în Dacia toolbox mi-a dat pt update global_cfg. Am făcut update-ul pe stick, am copiat fișierul ca sa îl instalez manual, dar cel vechi nu a putut fi șters iar cel nou nu a putut sa suprascrie peste. De aici concluzia ca ce este adăugat cu toolbox doar cu el merge dezinstalat!
Am făcut update-ul de pe stick, am intrat din nou în wince, am șters fișierul .md5 de la global_cfg, am făcut din nou amprenta și este recunoscut la Dacia toolbox.
Ce am observat acum este ora înainte cu ceas. Am setat-o manual.

As zice sa ștergi toate fișierele .md5 și sa încerci amprentarea. Astea cred ca blochează. Încearcă prima data asa sa vedem și în cazul tău. La mine asa s-a deblocat.
Ultima oară modificat Vin Oct 05, 2018 12:12 pm de către nelu_242000, modificat 1 dată în total.
nelu_242000
Mesaje: 525
Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:07 pm
7
Has thanked: 87 ori
Been thanked: 189 ori

#69

Vin Oct 05, 2018 12:09 pm

Suma de control .md5 cred ca este implementata ca măsură contra......
După 2 -3 update-uri la "negru" se blochează amprentarea. De aici cine sapa și găsește se descurca, cine nu merge la reprezentanta și ia actualizări originale cu vechime de 1 an și preț de coca...
nelu_242000
Mesaje: 525
Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:07 pm
7
Has thanked: 87 ori
Been thanked: 189 ori

#70

Vin Oct 05, 2018 5:44 pm

La Dacia, ultima versiune de hărți sunt 2017.q4.
La mine, mașina este din Austria cu licență pt Austria, Germania, Elveția, Luxemburg, Belgia, Olanda și Liechtenstein. Când am pus și licenta pt România îmi dădea eroare la toolbox Dacia.
Cred ca licenta pe tari merge doar una originală.
Referitor la ce am zis de . md5 cred ca dacă faci actualizare doar cu toolbox Dacia nu sunt probleme, ci dacă mai faci și cu toolbox unleashed.
În fine, eu voi face actualizare la soft doar cu toolbox Dacia iar la hărți cu TTCMD.
Dan Emil
Mesaje: 204
Membru din: Joi Ian 05, 2017 4:06 pm
7
Has thanked: 37 ori
Been thanked: 70 ori

#71

Vin Oct 05, 2018 5:55 pm

nelu_242000 scrie:
Vin Oct 05, 2018 5:44 pm
La Dacia, ultima versiune de hărți sunt 2017.q4.
La mine, mașina este din Austria cu licență pt Austria, Germania, Elveția, Luxemburg, Belgia, Olanda și Liechtenstein. Când am pus și licenta pt România îmi dădea eroare la toolbox Dacia.
Cred ca licenta pe tari merge doar una originală.
Referitor la ce am zis de . md5 cred ca dacă faci actualizare doar cu toolbox Dacia nu sunt probleme, ci dacă mai faci și cu toolbox unleashed.
În fine, eu voi face actualizare la soft doar cu toolbox Dacia iar la hărți cu TTCMD.
Nu umbla la licente,trebuie doar sa adaugi harta si atat.Vor functiona cu licentele vechi,mie imi functioneaza hartile de 2018 cu licentele din 2014 ce au venit cu medianavul .
Să ajuți pe cineva, nu te costa nimic, să mulțumești nici atât.
Avatar utilizator
NeeK
Mesaje: 1047
Membru din: Lun Ian 02, 2017 4:06 pm
7
Localitate: Undeva
Has thanked: 344 ori
Been thanked: 2718 ori
Contact:

#72

Vin Oct 05, 2018 6:53 pm

Daca folosesti doar optiunile ce ti-a furnizat Dacia/Renault respectiv (fbl, spc, poi)asa cum spune @Dan Emil nu iti mai trebuie o alta licenta.
Dar noi vrem mereu ceva mai mult si astfel daca vrei si alte optiuni deblocate, musai trebuie si altele. Ce ii drept nu multe.
@nelu_242000 licenta aia de Romania poate avea vreo problema. Dar pe cealalta FEU, si altele le-a acceptat, deci nu trebuie sa generalizam. La mine pe masina am o licenta RO venita cu masina dar din 2014 si e OK. Oricum licenta cu care e imperecheata masina nu trebuie pierduta nicicum.
Analizand backup-urile am mai observat ceva ... la cea facuta cu Supermodd arhiveaza synctool si nngnavi si le sterge cat timp e activ Supermodd-ul si ar trebui sa il repuna inapoi la dezinstalare. Maine testez si vad ce se intampla cu synctool-ul responsabil de sume de control.
Daca te uiti pe video la Supermodd trebuie sa inchizi Nngnavi2.exe inainte de a modifica fisierele navigatiei. Sigur de asta nu ai putut sterge fisierele hartilor sau global_cfg. Dar e mai bine asa. Ce ma ingrijora erau fisierele md5 dar acum e clar ca nu sunt importante ... tine cont insa ... la sistemul tratat cu Unleashed.

Oricum acum @nelu_242000 ai sistemul perfect, amprentarea functioneaza, upgradarea hartilor la fel in mod direct cu TTCMD si sistem deblocat.
EasyLink 283C37784R
MediaNav MN4 9.0.10.2
MediaNav MN3 Evolution 1.0.15.5
MediaNav MN2 Evolution 9.1.3 + Carbone
R-Link 2 v3.3 -> v9.0

*** Daca raspunsul meu ti-a fost util? Apasa butonul de Multumesc! ***
nelu_242000
Mesaje: 525
Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:07 pm
7
Has thanked: 87 ori
Been thanked: 189 ori

#73

Vin Oct 05, 2018 8:14 pm

Ai dreptate, poate la sistemul original sa facă figuri ștergerea de .md5. Oricum și la următorul firmware (dacă va mai fi), îl voi debloca apoi cu TTCMD voi adăuga hărțile.
Văzusem la știri ca pana la sfârșitul anului, Dacia va dota cu alta versiune mai noua de medianav.
Dan Emil
Mesaje: 204
Membru din: Joi Ian 05, 2017 4:06 pm
7
Has thanked: 37 ori
Been thanked: 70 ori

#74

Sâm Oct 06, 2018 9:26 am

nelu_242000 scrie:
Vin Oct 05, 2018 8:14 pm
Ai dreptate, poate la sistemul original sa facă figuri ștergerea de .md5. Oricum și la următorul firmware (dacă va mai fi), îl voi debloca apoi cu TTCMD voi adăuga hărțile.
Văzusem la știri ca pana la sfârșitul anului, Dacia va dota cu alta versiune mai noua de medianav.
Pe lângă TTCMD. ai nevoie și de taskmanager pentru a opri NNG2.exe altfel nu te va lăsa să copii hărțile in medianav. Mai exista o soluție :instalezi bootloader(echivalent versiunea ta de medianav) (bootloader nu afectează cu nimic funcționarea medianav și nici nu se vede la revizie așa că sunt minime șanse de a pierde garanția)și cu fișierul NK.bin(deschizi Windows CE) poți șterge și adaugă hărți fara nici o teamă.
Să ajuți pe cineva, nu te costa nimic, să mulțumești nici atât.
nelu_242000
Mesaje: 525
Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:07 pm
7
Has thanked: 87 ori
Been thanked: 189 ori

#75

Sâm Oct 06, 2018 9:42 am

Dacă citeai tot ce am scris, ai fi văzut ca am copiat hărțile în medianav doar cu TTCMD! Nu m-a lăsat sa șterg cele puse cu toolbox unleashed, le-am șters cu toolbox, apoi le-am copiat manual pe toate doar cu TTCMD!
Scrie răspuns

Înapoi la “Dacia/ Renault/ Nissan softuri si harti”