Diverse moduri de actualizare harti DACIA MediaNav

Scrie răspuns
Dan Emil
Mesaje: 202
Membru din: Joi Ian 05, 2017 4:06 pm
7
Has thanked: 37 ori
Been thanked: 70 ori

#466

Dum Mar 03, 2019 7:08 pm

NeeK așa cum ar spune Americanii"good job" cred că acum o să instalez și eu SuperMod sa vad cum merge pe 6.0.4
Să ajuți pe cineva, nu te costa nimic, să mulțumești nici atât.
Avatar utilizator
NeeK
Mesaje: 1047
Membru din: Lun Ian 02, 2017 4:06 pm
7
Localitate: Undeva
Has thanked: 344 ori
Been thanked: 2696 ori
Contact:

#467

Dum Mar 03, 2019 7:26 pm

Da @Gil26 7ways si iGO8 ruleaza numai dupa USB.
Undeva mai sus am postat doua pachete de licente. Una din ele trebuie adaugata pentru a debloca optiunile lipsa din licenta Renault originala. Licenta originala a masinii nu trebuie niciodata scoasa de pe unitate, precum si basemap.fbl. Odata cu hartile noi adaugate de obicei vine si o licenta pe care o adaug la licente.
Desigur poti testa hartile TomTom pe oricare din navigatii iGO intern sau iGO8.

@Dan Emil ma bucur ca vad interes. :lol: Ai grija ca la tine trebuie facuta o curatenie inainte ca ai ramasite multe de la teste si probabil chiar o reinstalare a versiunii tale sa fii sigur ca ai toate fisierele integre.

Multa bafta si spor la drum.
EasyLink 283C37784R
MediaNav MN4 9.0.10.2
MediaNav MN3 Evolution 1.0.15.5
MediaNav MN2 Evolution 9.1.3 + Carbone
R-Link 2 v3.3 -> v9.0

*** Daca raspunsul meu ti-a fost util? Apasa butonul de Multumesc! ***
Dan Emil
Mesaje: 202
Membru din: Joi Ian 05, 2017 4:06 pm
7
Has thanked: 37 ori
Been thanked: 70 ori

#468

Lun Mar 04, 2019 4:56 am

O sa fac "curățenia de primăvară" și apoi mă pun să instalez SuperModd totul depinde de când voi avea și puțin timp ptr asta. O zi faina.
Să ajuți pe cineva, nu te costa nimic, să mulțumești nici atât.
georgstelman51
Mesaje: 17
Membru din: Mie Dec 28, 2016 4:50 pm
7
Has thanked: 215 ori
Been thanked: 11 ori

#469

Lun Mar 04, 2019 6:34 am

Eu am ramas la versiunea 6.0.4 in care am pus cel mai mic DEM (8,6 M parca) am adaugat un branding minimal , o schema de culoare in regie proprie si un SYS ( in versiune proprie ) care sa-mi permita vederea 3D ( adica sa-mi coboare orizontul) , am mai eliminat din UX-rile care nu erau necesare. Intentia a fost sa reduc cat mai mult incarcarea memoriei / procesorului si sa minimizez intarzierile in intersectii precum si timpul de recalculare . Vad ca voi procedati exact invers , adica incarcati procesorul si memoria cu fel de fel de activitati. Va rog sa-mi spuneti daca reactiile medianavului nu sunt mult si inacceptabil intarziate . As fi si eu interesat de modificari , desi m-am "lasat de meserie" de cca. doi ani .
nelu_242000
Mesaje: 525
Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:07 pm
7
Has thanked: 87 ori
Been thanked: 189 ori

#470

Lun Mar 04, 2019 7:10 am

Dupa ce am pus dem si building am observat o intarziere in toate reactiile navigatiei. Dupa cum am spus, o sa sterg cele 2 mai sus mentionate. Nu am nevoie de ele.
Dar ce ma deranjeaza cel mai mult este felul de recalculare a rutei, daca ai omis o manevra el te intoarce inapoi de unde ai gresit.
Poate cu hartile de la Tomtom este altfel recalcularea.
Legat de tmc, pe Ungaria am pus toate fisierele ce am gasit, stie de intarzieri dar nu le ia in considerare, adica sa caute o varianta ocolitoare. Ieri când am venit din Romania in Austria imi arata cu o ora mai mult timpul de sosire, dupa ce am trecut de Ungaria timpul s-a redus cu o ora si a aproximat cu o marja de 5 minute timpul de sosire.
georgstelman51
Mesaje: 17
Membru din: Mie Dec 28, 2016 4:50 pm
7
Has thanked: 215 ori
Been thanked: 11 ori

#471

Lun Mar 04, 2019 10:14 am

De Building te poti lipsi insa de DEM nu cred fiindca este posibil ca schema de culoare sa-ti ofere un set aiurea.
Este important ca Dem-ul sa fie cat mai mic (dar scad si detaliile) findca procesorul anemic la doar 600 Mhz nu prea poate randa imagini mai complexe.
Cat priveste recalcularea... Este bine ca incearca sa te intoarca in primele momente sau in primii km , fiindca exista riscul de a-ti recalcula o ruta cu mult mai lunga si nu pe acolo pe unde ai anticipat tu . Procedeaza asa pana se lamureste ca ai parasit ruta prestabilita anterior in deplina cunostinta . Au fost si programe care recalculau imediat , fara averizare o noua ruta complet aiurea.
Avatar utilizator
NeeK
Mesaje: 1047
Membru din: Lun Ian 02, 2017 4:06 pm
7
Localitate: Undeva
Has thanked: 344 ori
Been thanked: 2696 ori
Contact:

#472

Lun Mar 04, 2019 11:38 am

@georgstelman51 depinde ce vrei sa faci cu MediaNav-ul ca sa fie cat mai rapid. El nu e un computer sa imi faca operatii la milisecunde. Asa ca nu ma astept sa fac un click sa zicem pe un buton si in milisecunda urmatoare fereastra sa fie afisata.
Ideea mea e de a avea o grafica buna, placuta si optiunile deblocate cat se poate de mult. Eu am trecut de la 7.0.5 - 8.0.5 - 9.1.3 cu toate fisierele necesare si chiar cu mai multe licente si nu am vazut o intarziere exagerata. Cand am bagat skin-ul Carbone apare o intarziere la activarea navigatiei notabila, dar apoi in rutare nu am vazut probleme. Atat cat am testat eu. Daca am fost in Bucuresti si am ratat o strada, cand sunt una langa alta, mi-a recalculat si am iesit oricum din problema.
Uite @nelu_242000 are mai multa experienta cu rutarea ca face trasee lungi.
Eu nu depind de secunde pe un traseu.
EasyLink 283C37784R
MediaNav MN4 9.0.10.2
MediaNav MN3 Evolution 1.0.15.5
MediaNav MN2 Evolution 9.1.3 + Carbone
R-Link 2 v3.3 -> v9.0

*** Daca raspunsul meu ti-a fost util? Apasa butonul de Multumesc! ***
nelu_242000
Mesaje: 525
Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:07 pm
7
Has thanked: 87 ori
Been thanked: 189 ori

#473

Lun Mar 04, 2019 11:51 am

@g@georgstelman51 navigatia a venit fara dem, deci se poate si fara.
Referitor la rutare, ieri la iesirea din tara fiind balamuc pe Nadlac 2 am iesit pe Nadlac vama veche.
Pe tomtom android am setat ruta prin vama veche, iar in medianav am lasat normal pe autostrada.
Imediat la parasirea acesteia, in primul giratoriu a zis sa intorc. Ok, nu facusem decat vreo 500 metrii, la urmatorul giratoriu la fel.
Dar, si dupa ce am trecut vama in Ungaria, imi zice sa ma intorc inapoi pe unde am iesit de pe autostrada! Abia intrun final, aproape de intrarea pe autostrada in Ungaria a recalculat corec, dupa circa 8-10 km.
Posibil sa fie rutarea asa din harti, o sa astept hartile tomtom, sper sa fie cat de cat mai ok.
georgstelman51
Mesaje: 17
Membru din: Mie Dec 28, 2016 4:50 pm
7
Has thanked: 215 ori
Been thanked: 11 ori

#474

Lun Mar 04, 2019 12:30 pm

Nelule , eu nu am spus ca nu functioneaza fara DEM , am spus ca risti sa nu-ti placa.
Cu hartile TomTom o sa se comporte similar . Motorul de rutare este acelasi. Tomtom-ul are detalii mai bune la nivel de localtati dar ruteaza ciudat , mai ales in Romania. A se prefera Here.
NeeK , intarzierea in intersectii este foarte importanta , mai ales in sensurile giratorii mari cu multe iesiri si in situatia stradutelor foarte apropiate , fiindca pana apuca sa recalculeze tu ai trecut deja .
georgstelman51
Mesaje: 17
Membru din: Mie Dec 28, 2016 4:50 pm
7
Has thanked: 215 ori
Been thanked: 11 ori

#475

Lun Mar 04, 2019 12:42 pm

IMG_20170617_165200.jpg
Print de pe navigatorul meu ( imagine veche ) cu DEM-ul slim.
Ultima oară modificat Lun Mar 04, 2019 12:44 pm de către georgstelman51, modificat 1 dată în total.
nelu_242000
Mesaje: 525
Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:07 pm
7
Has thanked: 87 ori
Been thanked: 189 ori

#476

Lun Mar 04, 2019 12:44 pm

A fost ok pt mine fără dem, cu el nu am observat nimic în plus, pe iGO android este cu totul alt aspect dar în medianav eu nu am sesizat ceva în plus decât îngreunarea medianavului.
georgstelman51
Mesaje: 17
Membru din: Mie Dec 28, 2016 4:50 pm
7
Has thanked: 215 ori
Been thanked: 11 ori

#477

Lun Mar 04, 2019 12:47 pm

Ai observat corect . Randarea imaginilor in miscare ocupa procesorul. Vezi poza de mai sus . Este de acum doi ani cand inca ma mai provoca domeniul.
Avatar utilizator
NeeK
Mesaje: 1047
Membru din: Lun Ian 02, 2017 4:06 pm
7
Localitate: Undeva
Has thanked: 344 ori
Been thanked: 2696 ori
Contact:

#478

Lun Mar 04, 2019 12:52 pm

Eu nu ajung in sensul giratoriu cu n iesiri si abia atunci incep sa ma uit care o fi iesirea.
De cand ma apropii Ioana sau Marcel te anunta iesiti pe a n iesire si doar numar. Nu zic ca sunt perfect si uneori mai imi zboara mintea si ies cu una inainte sau dupa, dar nu am vazut o tragedie ca nu ma trezesc de la Constanta la Arad, ci doar o strada mai incolo, apoi prima la stanga sau dreapta si sunt pe ruta iar.
Ai dreptate ca randarea papa memorie dar de asta vrem mai mult ca altfel am fi ramas in anii 80 cu harta in mana si copilot. :lol: Eu nu pastrez memoria sa o dau la copii sau stranepoti. O am, o folosesc.
Asta e pararea mea.
EasyLink 283C37784R
MediaNav MN4 9.0.10.2
MediaNav MN3 Evolution 1.0.15.5
MediaNav MN2 Evolution 9.1.3 + Carbone
R-Link 2 v3.3 -> v9.0

*** Daca raspunsul meu ti-a fost util? Apasa butonul de Multumesc! ***
georgstelman51
Mesaje: 17
Membru din: Mie Dec 28, 2016 4:50 pm
7
Has thanked: 215 ori
Been thanked: 11 ori

#479

Lun Mar 04, 2019 2:34 pm

Da Neek , dar nici skinul Carbone nu-i departe de anii 80 , reprezinta tot o intoarcere in timp . Desi navigatorul original este denumit igo primo , de fapt este un igo Nextgen bazat pe UX-uri si un DATA mult redus . S-a adoptat varianta aceasta tocmai pentru a scadea consumul de resurse pe un hard slab.
Admir eforturile tale de creator , meriti tot respectul . Te-am remarcat prin consecventa cu care urmezi subiectul si te faci folositor multor colegi .
Daca te intereseaza parerile unui "batran in meserie" care activeaza in domeniul navigatoarelor GPS inca de la inceputurile domeniului iti pun la dispozitie "arhiva" mea de cunostinte.
Cat despre "parerea ta" ...este bine sa ramana asa , sa nu fie impartasita si de altii in necunostinta de cauza , fiindca nu au nicio vina. Skinul acesta frumos o sa le faca viata grea . La urma urmei navigatorul nu-i un mic televizor pe care vizionam filme . Trebuie sa fie cat se poate de precis si sa fie de nadejde , nu sa "inghete cand ti-e "lumea mai draga" adica in cele mai grele conditii de trafic .
Am scris acestea cu cele mai bune intentii , fiindca personal am trecut prin astfel de situatii.
Avatar utilizator
NeeK
Mesaje: 1047
Membru din: Lun Ian 02, 2017 4:06 pm
7
Localitate: Undeva
Has thanked: 344 ori
Been thanked: 2696 ori
Contact:

#480

Lun Mar 04, 2019 6:27 pm

Uite ca avand in final pe mana un MediaNav Standard cam in "batista" am putut face in final ceva teste si am facut si un USB Depanare pentru MN1 dupa modelul de la Evolution si postat la postul #2. Sper sa fie de folos si pentru cei cu unitati mai batrane. Cei ce il vor testa sper sa dea si un feedback.

Printre altele am gasit si o metoda de upgrade de la Standard la Evolution. Am gasit si modulul BIC si vreau sa il testez conectat direct pe mufa de diagnosticare, pentru a abilita Temperatura si Eco. Cine doreste va dau detalii pe PM.

Si ca o provocare am sa tin sa va informez onest de cate ori o sa imi inghete navigatia in rutare eu avand si DEM-ul cel mai actual incarcat de 217MB si cu skin-ul un functie. Daca se doreste si din alte surse accept cu placere feedback-ul. Asa cum zic mereu, daca ceva nu merge sau e rau sunt primul care il dau afara. :twisted:
EasyLink 283C37784R
MediaNav MN4 9.0.10.2
MediaNav MN3 Evolution 1.0.15.5
MediaNav MN2 Evolution 9.1.3 + Carbone
R-Link 2 v3.3 -> v9.0

*** Daca raspunsul meu ti-a fost util? Apasa butonul de Multumesc! ***
Scrie răspuns

Înapoi la “Dacia/ Renault/ Nissan softuri si harti”