Folosiți Waze ?

Avatar utilizator
Gps_admin
Site Admin
Mesaje: 175
Membru din: Lun Dec 12, 2016 8:19 am
7
Has thanked: 23 ori
Been thanked: 604 ori
Contact:

Administrare

Moderare

#1

Sâm Mar 11, 2017 3:43 pm

Sunt curios cine folosește Waze des, și ce părere are ?
Am folosit de câteva ori pentru că oferă ce nu am găsit la alt soft : avertizările live radar, pericole,etc.
Din păcate la noi nu este prea dezvoltată comunitatea și nu găsești întotdeauna wazer-i să raporteze.
Am renunțat la stația CB utilizând acest soft dar ne trebuie mai mulți
utilizatori activi.
Traseele făcute par ok raportat la iGO dar nu am testat prea mult în orașe ci pe rute exterioare.
Voi ce ați experimentat cu Waze : pro și contra ?

Trimis de pe al meu SM-G901F folosind Tapatalk
misuC
Mesaje: 235
Membru din: Joi Ian 05, 2017 7:44 am
7
Has thanked: 4 ori
Been thanked: 19 ori

#2

Mar Mar 14, 2017 7:32 am

Pe DN 2 (E85) e "Warza" :( (verificat duminica 12.03.17, 400km) ... "papa" 50% din acumulator si trafic 30MB pe ora ! Ca rutare nu e chiar bun, mai bine iGO, nu mai spun ca nu am reusit sa pun un pct. intermediar, in roaming te "usuca" de euroi.. tot statia CB e mai buna . Apoi sunt utilizatori care numai se uita si nu raporteaza.. sau posibil ca din mers sa nu risti sa fii distras de la a conduce sau chiar nu stii ca programul e activ in fundal...
jeti_sh
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 28, 2017 7:17 pm
7

#3

Mar Mar 28, 2017 7:47 pm

folosesc destul de des pe drumul Ploiesti-Bucuresti pentru raportatrile radarelor. Il folosesc in Bucuresti ca GPS si l-am folosit prin tara tot ca GPS.
Pro: - avertizari radare - evident depinde de comunitate;
- detectarea blocajelor in timp real;
- practic harta este actualizata in timp real, actualizarea este facuta de utilizatori.
Contra: - depinde de numarul si calitatea utilizatorilor. Se ajunge in situatia in care multi prefera sa raporteze radarein loc sa apese butonul "like sau cum naiba se numeste". Astfel pe o portiune de 5km ajungi sa ai afisate chiar si 10 radare:
- aproape inutil in afara tarii - poate se va schimba situatia din vara odata cu eliminarea roamingului in UE.
- uneori este putin tembel :? Desi din Bucuresti catre Ploiesti selectez traseul pe DN1 uneori ma indreapta catre autostrada. Singura solutie pe care am gasit-o este sa pun bifa la evitare autostrazi.

Cu toate aceste lucruri contra am mai mult de un an de cand IGO doarme in pace in sertar, locul acestuia fiind luat de Waze sau Google Maps. In afara am folosit Here (intai pe WindowsPhone si acum pe Android).
Evident toate cele de mai sus reprezinta doar umila mea parere si trebuie tratata ca atare.
Toate cele bune!
misuC
Mesaje: 235
Membru din: Joi Ian 05, 2017 7:44 am
7
Has thanked: 4 ori
Been thanked: 19 ori

#4

Lun Apr 10, 2017 7:46 am

In afara, pana in 2023-2025, traficul de date in roaming nu va fi eliminata taxarea.. asa ca va trebui sa folosesti GPS-ul in continuare !
In alta ordine de idei googlemaps e de acum 2 ani... si waze sunt "praf" la rutare!
Da si ai dreptate cu 10 postari si cand ajungi nu mai e nimic acolo si il gasesti in alta parte neanuntat :shock:
PS sunt rare telefoanele cu GPS bun deci atentie !
pananic
Mesaje: 47
Membru din: Joi Dec 15, 2016 8:57 pm
7
Localitate: TG.MURES
Has thanked: 6 ori
Been thanked: 2 ori
Contact:

#5

Lun Apr 10, 2017 8:18 pm

am folosit acest programel aproximativ 1 an pe ruta Timisoara - Tg.Mures, are unele parti bune, am scapat de cateva amenzi cuplat cu un detector Beltronics, ca parti bune poti vedea blocajele ca urmare a unui accident, poti comunica cu alti utilizatori, radare sau filtre de politie, gropi in carosabil, unii utilizatori maintrebau daca cunosc rute ocolitoare in cazul blocajului total cu accident grav. Ca mici dezavantaje cautarea rutelor nu e atat de buna ca la un iGO, Garmin sau Tomtom, voce doar in lb. engleza, sonor mic cu volumul la maxim si nu in ultimul rand ai nevoie de conexiune la internet.
AlMeu2
Mesaje: 77
Membru din: Joi Dec 15, 2016 11:00 am
7
Has thanked: 26 ori
Been thanked: 26 ori

#6

Mar Apr 11, 2017 4:44 am

Folosesc Waze de aproximativ 2000 km si l-am testat pe 4 tipuri de telefoane.Performantele programului variaza de la un update, la altul.
Pro : -Comunitatea useri-lor .(avertizarile de gropi,radare,drum in lucru,etc.)
- La rindul tau , poti si tu posta astfel de avertizari.
- Actualizari destul de frecvente .
- Hartile sint ok.
-Editarea hartilor .
Contra : - Nu are atit de multe optiuni in alegerea traseului(usor,economic,rapid).
- Recalcularea traseului se face greoi
- Consuma multa baterie .
- Mai exista zone fara semnal (internet).In acele zone , esti ...singur, sau iti indica ca esti prin tufe.
-Parca cu fiecare update pe care-l primeste , merge tot mai aiurea.La inceput ,era f.bun.
Concluzie : Il folosesc doar pt.avertizari.Pt. traseu , IGo.
Avatar utilizator
Gps_admin
Site Admin
Mesaje: 175
Membru din: Lun Dec 12, 2016 8:19 am
7
Has thanked: 23 ori
Been thanked: 604 ori
Contact:

Administrare

Moderare

#7

Lun Mai 15, 2017 6:23 pm

Waze a introdus la ultima actualizare o opțiune interesantă : poți să îți înregistrezi propria voce pentru indicațiile audio. Pentru fiecare comandă vocală îți poți înregistra un text propriu ... Depinde de imaginație. Opțiunea este in setări la Sunet :
Imagine

Trimis de pe al meu SM-G901F folosind Tapatalk
FlaviuDeva
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iun 02, 2017 6:12 am
6
Has thanked: 2 ori

#8

Vin Iun 02, 2017 6:19 am

De vreo 2 ani folosesc doar Waze. Asta se vede și în ratingul meu de pe aplicație.
M-a scos din multe multe belele. Adică radare. Că asta ne face să-l folosim cel mai mult. Pentru utilizare pe drumuri naționale și județene este cel mai bun. Probabil că stația e utilă pe autostradă și pe drumurile europene unde umblă mult tiriștii.
Ca traseu alege întotdeauna cele mai puțin aglomerate rute, deși asta te face să mergi pe tot felul de străduțe prin marile orașe. Am reușit să scap de toate ambuteiajele. E drept că uneori mă devia prin nu știu ce sate, dar la final deși aveam mai mulți km ajungeam mai repede sau cel puțin la fel. Măcar scăpam de nervii din blocaje.
zyzutopboss
Mesaje: 13
Membru din: Joi Apr 06, 2017 9:19 am
6

#9

Lun Iun 05, 2017 4:27 pm

salut! mi-am cumparat pe masina o navigatie aftermarket cu android, mi-am instalat waze dar nu stiu din ce cauza nu imi "vorbeste" uneori se aude jumatate de cuvant ca spune tipa care te ghideaza in trafic, in schimb tot timpu cand trebuie sa zica ceva tipa se intrerupe melodia dar nu zice nimic este ca si cum ar trece pe mute... navigatia a venit cu igo instalat si acolo "vorbeste" bine merci si la fel se intrerupe melodia si zice " virati la dreapta" etc... dar in waze n-are grai si la 1 din 20 de "ghidari" se balbaie ceva in boxe ... aveti idee ce as putea sa fac sa se auda vocea in waze pt ca imi este mai ok sa folosesc waze decat igo :D multumesc frumos!
Arin
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iul 07, 2017 5:00 am
6

#10

Vin Iul 07, 2017 5:34 am

Buna,
Am folosit Waze 14 zile pe traseul Bucuresti Plevna Sofia Kulata Salonic Atena Korint si retur .
In acest timp la fiecare oprire am cautat diverse puncte de interes.
A consumat aproximativ 900 mb.
Pro :- stie si cele mai mici strazi,
- alertele sunt relativ online,
- cautat o anume benzinarie in zona si a gasit foarte bine.
- are un contact f bun cu punctele de interes de pe google maps.
Contra : - Incinge la greu aparatele,
- daca dai destinatii indepartate si vrei sa te duca prin anumit loc nu prea se poate,
- rezolvare prin multe puncte intermediare.
Concluzie :
Este ok pentru alerte dar trebuie sa stii drumul pentru a stii cam pe unde te afli sau in cazul drumurilor necunoscute sa ai o harta fizica pentru a avea habar pe unde te afli.
misuC
Mesaje: 235
Membru din: Joi Ian 05, 2017 7:44 am
7
Has thanked: 4 ori
Been thanked: 19 ori

#11

Mie Aug 02, 2017 1:32 pm

1. cat a costat traficul de date pe BG si GR adica in roaming ? Banuiesc ceva de ordinul zecilor de euroi :? Atentie TRAFICUL de DATE in ROAMING se taxeaza pana in 2022-2023 la cei ce nu au extraoptiuni si/sau nu prevede contractul/cartela !!
2. "alertele sunt relativ " e mult spus.. mai mult pacaleli si daca nu ai semnal 3G, ce face ??
3. cu stradute si poiuri stau bine Here si mai nou Tomtom alte harti sunt varza in zona asta ..si ca sa folosesti googlemaps iar intervine accesul la date!
4. orice device se incinge la soare, numai ca waze "mananca' mai mult de 700mAh/h si trebuie sa stai cu el in incarcator.. ce nu e "sanatos" pt. jucaria cu android
5. explica -mi te rog cum pui puncte intermediare pe waze ..eu nu am reusit :cry:
6. stii cumva greaca si bulgara de ai reusit sa gasesti POI si adrese multe? are tastatura androidul tau in aceste limbi?
7. atunci de ce folosesti waze ca navigatie daca iti trebuie o "harta fizica" ?? :shock: Nu mai bine pui si un program de navigatie (indicat in zona e iGO ;) ) pe aceiasi "scula" iar waze il folosesti ocazional ?!
Eddi28
Mesaje: 3
Membru din: Mie Aug 02, 2017 10:33 am
6

#12

Mie Aug 02, 2017 3:47 pm

Salut,

Luni ne-am întors dintr-o vacanta de 8 zile în Thasos. Circuitul a fost B-Giurgiu-Ruse-Makaza-Kavala si apoi feribot Thasos. In tot acest timp am folosit Waze. Pentru noi, e aplicația care nu ne lipseste de la niciun drum.
1. In cazul nostru, avem abonamente la Vdf, 10€ lunar, si nu am plătit absolut niciun cent in plus la finalul vacanței. La capitolul Voce si Sms totul nelimitat, datele mobile au fost limitate la 2,2 Gb, conform formulei de calcul de pe site-ul vodafone. In toate aceste zile, Waze a consumat 49 mb. Foarte putin comparativ cu ce consuma prin Romania(sute de mega).
2. In afara tarii, cel putin in partea de balcani, nu sunt prea multe raportări. Noi, romanii, stăm foarte bine la acest capitol. Politie nu am intalnit decat intr-un singur loc. Nu era raportată în Waze, dar am avut noroc. Dacă nu ai semnal de date, nu primesti rapoarte in timp real, in schimb rutele se reconfigureaza in cazul in care greșești traseul.
3. Pentru cautare de destinații, poi-uri si toate celelalte clar iti trebuie date mobile.
4. Eu stau in permanenta cu telefonul la încărcat in masina, il am prins la găurile de ventilatie, deci nu are sanse sa se încingă :)
5. Stabilești destinația finală, dai Condu acum, apoi cauti un punct intermediar si alegi iar Condu acum, însă apoi bifezi Escală și nu Destinație nouă.
6. E necesar sa stii numele străzii sau obiectivului in scriere normala, însă în Waze iti vor apărea dupa search denumirile in limba locală. Trebuie să le nimerești cumva, vizual :p
7. Eu unul folosesc Waze conectat la bluetooth in masina. Deci toate indicatiile le primesc in sistemul audio. Iar daca vrei sa afli și unde esti, exista la Rute și posibilitatea vizualizării pe Harta a traseului, si practic te orientezi super bine.

Cam acestea au fost niste păreri personale ale unui utilizator waze de peste 1 an (Wazer Cavaler).


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
NeeK
Mesaje: 1047
Membru din: Lun Ian 02, 2017 4:06 pm
7
Localitate: Undeva
Has thanked: 344 ori
Been thanked: 2693 ori
Contact:

#13

Sâm Noi 09, 2019 8:45 pm

Eu unul m-am folosit de Waze destul de mult prin diverse tari. In multe situatii m-a scos din dificultate, dar uneori m-a bagat si prin niste strazi ciudate ...
Cel mai mult, ma enerveaza ceva la Waze. Pana acum am schimbat 3-4 mobile dar am pastrat acelasi nr. De fiecare data insa nu am putut recupera contul desi introduceam credentialele corect. De fiecare data am fost fortat de a crea un alt cont aleatoriu.
Pana acum nu am inteles ce si cum ...
EasyLink 283C37784R
MediaNav MN4 9.0.10.2
MediaNav MN3 Evolution 1.0.15.5
MediaNav MN2 Evolution 9.1.3 + Carbone
R-Link 2 v3.3 -> v9.0

*** Daca raspunsul meu ti-a fost util? Apasa butonul de Multumesc! ***
nelu_242000
Mesaje: 525
Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:07 pm
7
Has thanked: 87 ori
Been thanked: 189 ori

#14

Dum Noi 10, 2019 7:32 am

L-am testat un pic în Austria, dar este un devorator de internet. Pentru cei care au net limitat nu îl recomand.
Scrie răspuns

Înapoi la “Waze pentru Android”