Myria GPS-5063

Avatar utilizator
jitza sau ghita
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 03, 2017 12:31 pm
7
Been thanked: 1 data

#1

Lun Ian 09, 2017 1:27 pm

Buna ziua !
An nou fericit !
sunt la prima postare pe acest nou forum (am mai postat pe vechiul forum la http://www.old.gpszone.ro/infusions/for ... ad_id=9255 ).
am un gps Myria GPS-M5063 - ieftin de la altex ( am cautat in special dupa procesor - frecventa - memorie - modul gps) acum aproape un an.
Caracteristici ( pentru cei care nu le cunosc) :
Procesor ARM cortex A7;
Frecventa procesor 800MHz;
Modul GPS MSTAR MSB2531;
Memorie interna RAM 128MB.
Memorie ROM 4 GB
Sistem de operare Windows CE 6.0
Tip display TFT 5"
Rezolutie ecran (pixeli) 800 x 480
===========
mentionez ca am cunostiinte elementare legate de gps-uri + programe (softuri).
============
prin bunavointa lemax55 am pus o varianta de IGo primo pe un card SD de 4 G care m-a ajutat f mult prin belgia, olanda si franta ( pana in franta merg cu o masina cu aripi si elice si ajung langa paris in cca 2,5 ore). totul a fost O.K. ( prin olanda nu stia noile autostrazi, mai noi de un an).
am devenit ceva mai pretentios si as avea nevoie de urmatoarele informatii importante pentru tara si popor ( nu USL :
1. care este ultima varianta de soft IGo primo care s-ar preta pentru gps-ul meu; momentan mi-am pus Igo primo 9.6.13.267029;
1.a. alt soft pe care il recomandati pentru GPS-ul meu;
2. care sunt ultimele harti aferente softului de navigatie de la pct.1 pentru : ROMANIA, FRANTA, BELGIA, OLANDA, GERMANIA; momentan mi-am pus HERE_2016.Q3;
2.a. hartile aferente recomandarilor 1.a;
3. ar fi bine sa am harti diferite pentru tari diferite ? - care sunt acelea ?;
4. in SYS.TXT ar fi linii importante de scris ?;
5. alte recomandari
========
va urez tuturor MULTA SANATATE si FERICIRE in noul an !!! si sa nu mai auzim de oameni prosti !
Avatar utilizator
triceraptor
Moderator
Mesaje: 88
Membru din: Mie Dec 14, 2016 4:03 am
7
Has thanked: 8 ori
Been thanked: 37 ori

Moderare

#2

Sâm Ian 14, 2017 5:54 pm

@jitza sau ghita

1.Daca iti functioneaza corect - nu il schimba.
1a.Lasa iGO [este de baza / incredere (mai ales prin strainatate)]
2.Incearca hartile de la TomTom (am avut probleme cu hartile HERE in RO - iesirea de pe centura Brasovului catre Siriu).
Eventual iGO cu "mapchanger"
3.Nu mixa hartile - s-ar putea sa nu se "pupe" la granitele tarilor tranzitate si atunci sa vezi rutari ciudate.
Avatar utilizator
jitza sau ghita
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 03, 2017 12:31 pm
7
Been thanked: 1 data

#3

Lun Ian 30, 2017 2:54 pm

Buna ziua !
imi cer scuze ca va multumesc pentru raspuns atat de tarziu. Per ansamblu gps-ul imi functioneaza bine, cu exceptia ca nu imi vede POI ( folderul poi este creat si are si are fisierul Romania.poi in el). Hartile sunt destul de recente, asta putind sa verific in sibiu unde s-au modificat o serie de sensuri pe unele strazi). Dupa cum am mai spus ma deranjaza ca nu pot folosi POI pentru parcari sau anumite destinatii speciale : hotel/restaurant, aeroport, sau, d-ne fereste, spitale, politzia.
Am sa iau in considerare varianta cu HARTI ALTERNATIVE (HERE, TOM TOM, SYGIC), dar la acest moment este prea stufos pentru mine = nu stiu sa-i dau de lucru la ceea ce am la momentul de fata.
floream
Mesaje: 2
Membru din: Mie Dec 14, 2016 3:39 pm
7

#4

Joi Feb 16, 2017 6:17 am

Am cumparat acest tip de GPS si softul IGO instalat nu vede POI, am verificat si are fisierul Romania.poi in folder. Cum fac sa mut continutul folderului Content pe un card?
Avatar utilizator
rcv64
Moderator
Mesaje: 4637
Membru din: Mie Dec 14, 2016 9:24 am
Answers: 1
7
Localitate: La mare
Has thanked: 928 ori
Been thanked: 4035 ori

Moderare

#5

Joi Feb 16, 2017 7:07 am

Pe un card de 8GB (ca suporta) creezi un folder numit Primo si in interior un folder content in care copii map si poi, ca astea ocupa mai mult spatiu.
In sys.txt introduci linia:

[folders]
content="SDMMC\Primo\content"
map = "SDMMC\Primo\content\map"
poi = "SDMMC\Primo\content\poi"

Sau poti muta kitul de iGO Primo cu totul, dupa care din setari (navpath) dai calea care executabil.
Nu-mi mai trimite-ti mesaje pe email, raspund rar la ele, rezolvam toate problemele aici pe forum.
floream
Mesaje: 2
Membru din: Mie Dec 14, 2016 3:39 pm
7

#6

Mar Feb 21, 2017 8:49 pm

Multumesc rcv64!
Am reusit sa-l fac sa citeasca continutul de pe card, dar tot nu reuseste sa vada POI, probabil este o deficienta a softului. O sa incerc sa inlocuiesc softul cu care a venit Igo primo 9.6.13.267029.
Avatar utilizator
Dan
Mesaje: 546
Membru din: Mie Dec 14, 2016 9:30 am
7
Has thanked: 221 ori
Been thanked: 1263 ori

#7

Mie Feb 22, 2017 9:08 am

Salutare, fiti mai expliciti un pic cu acele POI care nu le vede, mai exact... nu vede nici un poi ? sau nu vede anumite poi-uri ? spun asta pentru ca de la hartile 2016.Q1 incoace... multi soferi s-au plans ca nu le vede toate parcarile sau popasurile pe traseu. Eu am rezolvat cu punerea poi-urilor 2015.Q4 langa cele de 2016, deci un folder POI care sa includa si 2015 si 2016 ambele de la HERE, ocupa mai mult spatiu dar arata popasurile. Nu stiu exact daca de la 2016.Q4 s-o fi rezolvat problema sa nu mai fie nevoie de folder poi dublu.
Avatar utilizator
jitza sau ghita
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 03, 2017 12:31 pm
7
Been thanked: 1 data

#8

Mar Feb 28, 2017 8:08 am

!!!! am postat gresit aici ==> citeste urmatorul meu post
Nu imi vedea nici un poi , indiferent de localitate sau tara.
Rezolvare : Am cautat un soft iGO primo de la care am luat numai fisierul zipuit data.zip . Al meu avea cca. 20M iar cel nou 39M. L-am copiat peste cel vechi si am POI.
Atentie : fisierul acesta NU se dezarhiveaza, se copiaza asa cum este in folderul cu softul, langa executabil (Primo.exe).
========= In mod sigur data.zip contine ceva linii de program pentru activarea/interpretarea POI.
==========
Numai bine !
Ultima oară modificat Mar Feb 28, 2017 3:54 pm de către jitza sau ghita, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
jitza sau ghita
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 03, 2017 12:31 pm
7
Been thanked: 1 data

#9

Mar Feb 28, 2017 3:14 pm

jitza sau ghita scrie:Nu imi vedea nici un poi , indiferent de localitate sau tara.
Rezolvare : Am cautat un soft iGO primo de la care am luat numai fisierul zipuit data.zip . Al meu avea cca. 20M iar cel nou 39M. L-am copiat peste cel vechi si am POI.
Atentie : fisierul acesta NU se dezarhiveaza, se copiaza asa cum este in folderul cu softul, langa executabil (Primo.exe).
========= In mod sigur data.zip contine ceva linii de program pentru activarea/interpretarea POI.
==========
Numai bine !

Buna ziua !
Imi cer scuze pentru ca in postarea mea anterioara am facut o confuzie = pentru ca sa-mi apara POI am copiat alt global_cfg.zip de 8.2M peste cel care il aveam de 7.3M.
Calea catre fisier : .../CONTENT/global_cfg/global_cfg.zip
Deci este vorba de global_cfg.zip si NU data.zip
scuzele mele !
mai jos aveti fisierul global_cfg.zip cu care imi functioneaza POI . va fi copiat in folderul global_cfg
Fişiere ataşate
global_cfg.zip
(7.81 MiB) Descărcat de 371 ori
Scrie răspuns

Înapoi la “Myria”