Navigare
Reclame
Parteneri
Forum Mobile ON

Ads
Feed RSS
Ads
CE CAUTI ? (Inainte de a intreba in forum foloseste bara de cautare !)
Autor discutie: Administrator
ID discutie: 3
Aceasta discutie este fixata
Aceasta discutie este fixata deoarece contine informatii foarte importante. Exista fisiere atasate.
Vezi discuţia
Cine este aici? 1 vizitatori
 Printează discuţia
Instalare Garmin Mobile XT pe Symbian
Paltinus
Am urmarit toti pasii dar la fisierul GMAPSUPP.IMG nu ma lasa sa umblu nici cu PowerISO nici Du Daemon tools .

tomcris
pentru ca nu e imagine de CD/DVD ala e harta nu ai ce umbla in ea. o folosesti asa cum e, sau iti generezi alta cu mapsource.
img804.imageshack.us/img804/4695/display1m.png

Paltinus
Si atunci nu inteleg ce fac cu ea? dupa ce am salvat`o in Pc Smile Multumesc

Paltinus
Gata am reusit sa instalez map source .. cand il deschid imi arata "Locked Maps Detecred" Si nu ma lasa sa trag cursorul peste romania cu Map tool Dar route tool si altele reusesc sa le transfer pe telefon . Un sfat ? Multumesc

maxipuiu
Salut, sfat pentru Paltinus, citeste in Tutoriale & Articole cele referitoare la Garmin si dupa aceea, daca tot nu te descurci, intreaba.

Paltinus
Am citit si tot nu am reusit..Sad nu pot sa transfer harta din MapSource .. doar rute si altele ..

Gps_Admin
Pentru ca e harta blocata.Daca citeai asa cum ai zis in Tutoriale e un articol inc are se specifica ca iti trebuie o versiune de Mapsource "tratata"..
Iar gmasupp.img care l-ai avut la inceput trebuia pur si simplu copiat in folder Garmin si generat un cod de deblcoare..
Dar incearca sa recitesti tutorialele si tot despre GArmin.
FOLOSITI bara de Cautare inainte de a posta !! Cititi regulamentul inainte de a posta !!

Deblocare si update navigatoare >><<

Review-uri si stiri din lumea gadgeturilor >><<

insane
Salut,

E prima data cand folosesc Navigatia pe telefon, deci va rog sa aveti rabdare. Smile Am un telefon Nokia E5, am instalat Garmin Mobile XT v5.00.60s60.9 si hartile City Navigator East-EuropeNT 2012.10 si am o problema. In momentul in care vreau sa accesez meniul "Adrese" (sa stabilesc o ruta catre o anumita strada) primesc mesajul "Hartile detaliate sunt necesare ptr. a utiliza aceasta trasatura. Accesati www.garmin.com ptr. mai multe informatii."

Nu pot cauta o strada anume dintr-un oras ? Din cate stiu ptr. orasele mari hartile respective sunt "full coverage"....sau trebuia sa mai instalez ceva anume ?

Multumesc anticipat !
Editat de insane la 05-11-2011, 13:59

tomcris
trebuie inregistrata harta, sau folosesti harti nerutabile. mai degraba prima varianta(harta blocata-neinregistrata)
  x 1

insane
Hartile sunt deblocate sau cel putin asa cred. Ce e foarte ciudat e ca daca selectez un punct pe harta si dau sa genereze ruta nu este nicio problema. Nu inteleg de ce nu pot cauta o anumita adresa (sa dau numele strazii dintr-un anumit oras) ? Daca dau sa caute un oras, nu sunt probleme. Daca harta era blocata sau neinregistrata puteam sa fac aceste lucruri ?

insane
Ai avut dreptate, Tomcris ! Nu era inregistrata harta. Am pus alta harta si acum merge.

Multumesc frumos ptr. ajutor !

PS: Acum o sa incerc sa pun o harta mai actualizata, deci stati pe aproape ca poate nu-mi iese !Laugh

blackshaddow2003
eu am lata problema! nu stiu exact care este card id! am un samsung s6625! am bagat eu ceva acolo creez un cod si apo SW.UNL dar tot nu edeblocat! se poate putin ajutor! iar fisierul acela nu imi da voie sa il sterg!

maxipuiu
Salut, citeste in (stanga) Articole Tutoriale & Articole despre Garmin
Scule(Tools) - Setari(Settings) - Despre(About) - Unit ID (card ID)
Cum se numeste ''fisierul acela'' care nu itzi da voie sa il stergi?
Editat de maxipuiu la 07-11-2011, 18:10
======================================================================
Shell NorthCross ES515
Garmin Mobile XT v5.00.60
iGO Primo2 cu MapChanger, pentru PDA Mio P350
Cum aflam denumirea cardului? + SysConfigurator
Caracteristici aparate Tomtom
Navcore 9.701 32 mb
.
MapChanger
instalare iGO Android

insane
Eu am reusit sa instalez si hartile.

Intrebare: Care sunt ultimele harti disponibile ptr. Garmin Mobile XT ?

Eu am instalat 2012.20, deocamdata numai Romania, Moldova si Ucraina ca nu-mi incap alte harti.

Apropo: Daca imi iau un card mai mare (4 GCool cand pun restul hartilor pot sa adaug mai multe fisiere img (ptr. fiecare harta/grup de harti in parte ?

Adica pot sa editez fisierul cu extensia .unl si sa inregistrezmai multe harti acolo sau fisierele trebuie sa aiba denumiri diferite (ptr. fiecare harta in parte).

tomcris
ultima harta e CN 2012.30. hartile daca doresti le pui pe card in dosarul garmin(daca nu exista, faci unul). da, se pot folosi mai mule harti in format img. denumirile lor le gaseti la articole garmin. fisierele *.unl au denumirea in functie de denumirea hartii, ex. gmapsupp.img <-> gmapsupp.unl.
  x 1  x 1

Floryyn
Am si eu o problema am instalat tot asa cum spune aici dar imi spune no map si nu gaseste receptoru gps cauta bluetooth dar nu gaseste niumic telefonu fiind nokia 5230 .Trebuie deyactivat bluetooth?
E setat cumva garminu sa caute pe bluetooth desi telefonu are integrat receptoru in el?
Trebuie activat cumva gps din setarile telefonului ?

stratz
@ Floryyn
Cand deschizi aplicatia garmin , imediat acolo iti apare lupa (cautare) ,harta(vizulaizare harta) setari , inchidere etc...
acolo sus apesi pe gps si iti va deschide o freastra unde selectezi reciverul gps intern .

tomcris
probabil ai uitat activarea/inregistrarea programului. in modul "demo" merge doar cu receptoare bluetooth garmin.
sau ai facut fisier sw.unl.txt pe care nu il baga in seama.
sau codul trecut in fisier nu corespunde card ID-ului pe care ai softul.

0000
Am reusit si eu instalarea si multumesc celor care au postat pe aici. Ma tot pacalea faza cu extensia .txt (eu modificam in calc. dar cand transferam in telefon o gaseam tot cu acel .txt). Rog moderatorii sa modifice putin tutorialul, si sa ataseze direct acolo harta in format .img care trebuie copiata direct in telefon.

Gps_Admin
Nu putem atasa harta pentru ca nu e legal..In sectiunea Download pe propria raspundere poti descarca ce IMG vrei..
FOLOSITI bara de Cautare inainte de a posta !! Cititi regulamentul inainte de a posta !!

Deblocare si update navigatoare >><<

Review-uri si stiri din lumea gadgeturilor >><<

Salt la forumul:
サソ
Smiley face
Discutii similare
Discuţie Forum Răspunsuri Ultima postare
Instalare iGO primo Android pe HTC One S iGO Primo /MyWay pentru Android 32 23-10-2014, 06:05
Garmin City Navigator Europe NTU (Unicode) 2015.30 Garmin-Harti / POI /speedcam 10 22-10-2014, 20:53
Garmin Street Pilot pentru Samsung Galaxy Note 3 si Note 2 cu Android 4.4.2 KitKat Garmin pentru Android 35 22-10-2014, 00:42
garmin nuvi 55 actualizare harta Garmin-Harti / POI /speedcam 4 21-10-2014, 18:34
Instalare iGO pe Clarion nx 501e Altele 85 17-10-2014, 21:06
Cele mai noi articole
  • Noile Mio 2014 : Mio S6900 LMU mini prezentare

luni 9. iunie 2014

Mio vine anul acesta cu o noua gama de navigatoare menite sa revigoreze brandul pe o piata unde telefoanele ネ冓 tabletele cu Gps incep sa domine . Noua gama aduce imbunatatiri pe partea software ネ冓 update gratuit pe viata a hartilor . Ca ネ冓 diagonala avem modele de 4,3 ネ冓 5 inch iar preturile sunt rezonabile in magazinele online ネ冓 offline .

• iGO Primo pentru Android Wiki

luni 17. martie 2014

Este unul din cele mai folosite softuri de navigatie pe telefoane si tablete in tara noastra . Oficial este si disponibil pentru cumparare pe Google Play

• Top 3 tablete cu GPS Martie 2014

luni 10. martie 2014

Pentru ca usor usor migram pe celebrele sisteme de operare mobile (Android, IOS, Windows Phone), observam ca a crescut enorm gama de tablete din care sa alegem. Uimitor este felul in care au evoluat, deoarece cu numai un an in urma o tableta de performante foarte bune si de calitate nu se putea cumpara cu mai putin de 1000 ron (Samsung Galaxy Tab2 7\" sau Asus Nexus 7\"). Astazi insa situatia s-a schimbat. Deci, sa vedem ce optiuni exista in acest moment cand vorbim de o tableta care poate fi folosita cu succes ca sistem de navigatie.

• GPS clasic sau telefon/tableta?

miercuri 15. ianuarie 2014

<p>In ultima perioada s-a observat faptul ca GPS-ul clasic pierde teren in fata telefoanelor/tabletelor cu GPS integrat. Dar oare poate un GPS sa fie inlocuit de o tableta? In acest articol vom vedea plusurile si minusurile fiecarui device.</p>

• Softuri de navigatie truck (camion) pentru Android

duminic 3. noiembrie 2013

<p>O sa vorbim putin despre ce softuri se folosesc pentru navigarea in regim camion pe smartphone-urile cu Android.</p>

Publicitate
Cele mai noi stiri si review-uri:

Ultimii utilizatori conectati
23/10/2014, 06:45
Magarush
23/10/2014, 06:42
tupilic...
5 min
23/10/2014, 06:42
mitzy
5 min
23/10/2014, 06:35
cornelu...
00:10:07
23/10/2014, 06:33
radufe
00:11:46
Facebook
Contribuie
Ajuta comunitatea GPS Zone RO facand o donatie!
Introdu o valoare:
¤

De ce sa donez?
Recomanda pe Google